Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Umysł zjednoczony

Umysł ucieleśniony

Pojęcie „ucieleśnionego umysłu” pojawiło się w filozofii po raz pierwszy za sprawą francuskich fenomenologów pod koniec pierwszej połowy XX w. Pojęcie „ucieleśnionego umysłu” pojawiło się w filozofii po raz pierwszy za sprawą francuskich fenomenologów pod koniec pierwszej połowy XX w. Getty Images
Współczesne odkrycia prowadzą do odrzucenia koncepcji człowieka jako opakowania dla skomplikowanego komputera. Okazuje się bowiem, że to opakowanie jest nie mniej ważne niż sam komputer.
Antonio Damasio uważa, że popędy biologiczne, stany ciała oraz emocje są niezbędnymi elementami podejmowania decyzji i racjonalnego myślenia.Patrick Landmann/SPL/EAST NEWS Antonio Damasio uważa, że popędy biologiczne, stany ciała oraz emocje są niezbędnymi elementami podejmowania decyzji i racjonalnego myślenia.

Nie sposób przecenić wkładu Kartezjusza w rozwój nowożytnej filozofii i nauki. Jego poglądy kształtują nasze dzisiejsze zachowania nawet w tak prozaicznych, a jednocześnie niezwykle istotnych kwestiach, jak dostosowywanie się do zaleceń związanych z ograniczaniem rozprzestrzeniania się pandemii Covid-19. Wykazał to niedawno kognitywista Heng Li z Southwest University w Chinach. Podzielił on badanych mieszkańców Wuhanu na dwie grupy, z których jedna zapoznawała się z tekstem przekonującym do kartezjańskiego dualistycznego rozumienia ciała i umysłu, a druga z nowoczesnym, opartym na wynikach badań poglądem głoszącym, że umysł i ciało stanowią jedność, ściśle na siebie oddziałując.

Polityka 50.2021 (3342) z dnia 07.12.2021; Nauka i cywilizacja; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Umysł zjednoczony"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >