Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Czy Unia jest zgodna z konstytucją?

MSZ oraz minister Ziobro uprzedzają: po orzeczeniu trybunału, że istnienie UE jest sprzeczne z polską konstytucją, będzie ona niestety musiała wystąpić z Polski.

Jaki będzie rozpoczynający się rok? Znani polscy jasnowidze w tej sprawie ściemniają; ich ustalenia wskazują na to, że może być tak albo inaczej. Nie najlepiej wróży desperacja przeciwników PiS; większość z nich jest przekonana, iż opozycja nie jest gotowa do przejęcia władzy (sondaż IBRiS), ale i tak zamierzają na nią głosować. Niektórzy mają nadzieję, że może w nadchodzącym roku będzie przynajmniej gotowa do dyskusji o tym, kiedy ewentualnie byłaby gotowa być gotowa. Ale optymistycznych doniesień również nie brakuje. Wszystkich ucieszyło, że po 685 dniach prześladowany sędzia Paweł Juszczyszyn został przywrócony do pracy, co uznano za dowód słabości PiS. Niestety już po kilku godzinach znowu go zawieszono. Być może w 2022 r. PiS osłabnie na tyle, że sędziego Juszczyszyna uda się przywrócić chociaż na cały jeden dzień.

Słabnie aktywność uchodźców przekraczających polsko-białoruską granicę, rośnie zaś aktywność polskich żołnierzy udających się w drugą stronę. MON informuje, że na razie chodzi tylko o jednego żołnierza, ale biorąc pod uwagę, że został on na Białorusi przyjęty ciepło i z miejsca zorganizowano mu występ w telewizji, nie można wykluczyć, że w 2022 r. pojawi się tam więcej polskiego wojska. Oprócz powstrzymania fali uchodźców celem rządu PiS w tym roku. powinno być powstrzymanie agresywnych zapędów mecenasa Giertycha. Niestety, jak dotąd, mimo użycia przeciwko niemu zmasowanych sił prokuratury i supernowoczesnego systemu Pegasus, mecenas ten w dalszym ciągu pozostaje poza kontrolą rządu. Niektórzy funkcjonariusze służb uważają, że zamiast skomplikowanego Pegasusa w walce z Giertychem lepiej sprawdziłaby się tańsza i o wiele łatwiejsza w obsłudze pałka teleskopowa. Sprzęt ten, umiejętnie użyty, prawie nie zostawia śladów, uruchomienie go, w przeciwieństwie do Pegasusa, nie wymaga posiadania licencji, a w dodatku pozwala na uzyskanie informacji obciążających Giertycha bez konieczności włamywania się do jego telefonu.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Felietony; s. 120
Reklama