Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Jak się wygrywa wybory

Jak opozycja ma wygrać wybory? Trzy niewykluczające się tropy

Opozycja liczy na trzy formy antypisowskiej argumentacji: ustrój państwa, sądownictwo i Pegasus – dla elity wyborców, afery i nepotyzm dla średniozaawansowanych, a drożyzna – dla wszystkich. Opozycja liczy na trzy formy antypisowskiej argumentacji: ustrój państwa, sądownictwo i Pegasus – dla elity wyborców, afery i nepotyzm dla średniozaawansowanych, a drożyzna – dla wszystkich. Max Skorwider
W opozycji trwa ożywiona dyskusja, co dzisiaj ludzi w Polsce naprawdę rusza: afery władzy, Pegasus, stan demokracji, pandemia, klimat, a może sprawy bytowe? Czy Polskim Ładem, drożyzną, inflacją da się przewrócić PiS? Od odpowiedzi zależą partyjne strategie i koalicje wyborcze.
Maile Michała Dworczyka pokazały, że władza zajmuje się sprawami trzeciorzędnymi zamiast żywotnymi problemami państwa.Dudek Jerzy/Forum Maile Michała Dworczyka pokazały, że władza zajmuje się sprawami trzeciorzędnymi zamiast żywotnymi problemami państwa.

Wciąż nie jest jasne, czy PiS podlega typowym regułom politycznym, czy też jest fenomenem, który znajdzie oddzielne miejsce w podręcznikach politologii. Po 2015 r. niczego trwale nie zmieniały niezliczone awantury, w tym międzynarodowe konflikty, napaść na struktury państwa, przykłady nepotyzmu i korupcji w pozyskiwaniu poparcia. Nie działały demonstracje czy strajki, poza protestem kobiet w 2020 r. Nawet odkrywanie paskudnej politycznej kuchni władzy w mailach ze skrzynki ministra Dworczyka nie wstrząsnęło specjalnie opinią publiczną.

Polityka 6.2022 (3349) z dnia 01.02.2022; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Jak się wygrywa wybory"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >