Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Przeciąganie Kukiza

Czy uda się powołać sejmową komisję śledczą

Oficjalnie szanse na powołanie komisji wynoszą teraz 60 proc. – tak przynajmniej szacują opozycyjni liderzy. Oficjalnie szanse na powołanie komisji wynoszą teraz 60 proc. – tak przynajmniej szacują opozycyjni liderzy. Tomasz Jastrzębowski / Reporter

Powstanie kolejna komisja badająca sprawę inwigilacji Pegasusem. Jedna od miesiąca pracuje już w Senacie, druga najpewniej w kwietniu ruszy w Parlamencie Europejskim. Wszystko dlatego, że wciąż nie jest jasne, czy w Polsce uda się powołać sejmową komisję śledczą – a zatem instytucję mającą najszersze możliwości (komisja śledcza ma uprawnienia quasi-prokuratorskie; każdy wezwany ma obowiązek stawienia się; prace komisji może wieńczyć wniosek o Trybunał Stanu dla wskazanych osób). – Europarlamentarzyści czują, że spoczywa na nich obowiązek zajęcia się tą sprawą, skoro zarówno władza w Polsce, jak i na Węgrzech blokuje próby jej wyjaśnienia – mówi Róża Thun z frakcji Renew Europe, która wyszła z pomysłem powołania komisji śledczej. Jak zaznacza Thun, przegłosowanie wniosku nie będzie trudne. – W PE bardzo intensywnie zajmujemy się Pegasusem, było już kilka wysłuchań na ten temat. Nasi koledzy w Europie, których jeśli chodzi o rząd PiS, naprawdę coraz mniej już dziwi, łapią się za głowę i coraz bardziej wątpią, że wybory w Polsce były uczciwe.

Tyle że komisja europarlamentarna – podobnie jak ta senacka – nie będzie miała narzędzi, aby ściągnąć przedstawicieli obozu władzy, jeśli ci odmówią stawiennictwa na wezwanie. – PE może sięgać po najlepszych ekspertów, więc i bez tego będzie można wiele wyjaśnić – uważa jednak Thun.

W ubiegłym tygodniu przedstawicielom całej polskiej opozycji parlamentarnej (łącznie z Konfederacją, Porozumieniem i kołem Kukiza) udało się wreszcie złożyć wniosek o powołanie komisji śledczej. Już sam fakt, że nawet to nie było do końca pewne, wiele mówi o obecnej sytuacji. W otoczeniu Donalda Tuska słychać, że „złożenie wniosku o niczym jeszcze nie przesądza”.

Polityka 8.2022 (3351) z dnia 15.02.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Przeciąganie Kukiza"
Reklama