Rok temu, 14 lutego 2022 r., odszedł od nas redaktor i dziennikarz niezwykły. Od nas, od „Polityki” i od tysięcy czytelników kilku już pokoleń. Daniel Passent.
Nie ma lepszego i gorszego PiS.
Co się dzieje w obozie władzy? Czy w tym chaosie, jaki widać od tygodni, jest jakaś metoda? Czy Kaczyński ma nadal jakiś plan?
Rozmowa z Tadeuszem Łysiakiem i Anną Dzieduszycką, reżyserem i odtwórczynią głównej roli w nominowanym do Oscara filmie „Sukienka”.
Nagle w osobie żony prezydenta objawiła się nam bowiem Rada Konsultacyjna Przy Głowie Państwa, która będzie od tej pory wpływać na ustawy dotyczące nauki i edukacji.
W weekend Amerykanie ogłosili alarm. Po sobotniej rozmowie prezydentów Bidena i Putina żadna ze stron początkowo nie sygnalizowała porozumienia. Ale już kilkanaście godzin później szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow miał w rozmowie z Putinem zarekomendować kontynuowanie rozmów z Zachodem.
Jak to się dzieje, że PiS wciąż się broni przed klęską, a opozycja kłóci się i nie wykorzystuje swoich możliwości? Bo Kaczyński prowadzi grę nie tylko ze swoimi wyborcami, ale także z przeciwnikami. Wciąż ma tam swoich wiernych, nieświadomych pomocników.
Ojciec Ludwik Wiśniewski o złej kondycji polskiego Kościoła, sekciarstwie i uwikłaniu w bieżącą politykę.
Europa socjalna brnie w pułapkę błędnego koła, bo ubywa mieszkańców zdolnych do jej utrzymywania. A chętnych do tego cudzoziemców Europejczycy nie chcą wpuszczać ze strachu, że przyjadą, aby z tych benefitów korzystać. To dotyczy także Polski.
Nowe stawki mandatów zrujnują niejedną kieszeń. Ale w szczytnym celu. Na polskich drogach ginie cztery razy więcej osób niż w wyniku zabójstw.
Z wielotygodniowej śpiączki budzisz się powoli. Odbierasz coraz więcej dźwięków. Potem już coś widzisz, ale jeszcze nie rozumiesz, co to, nie wiesz, gdzie jesteś. Chcesz ruszyć ręką czy nogą, a tu nic. Leżysz jak trup. Koszmarny lęk ściska ci gardło. Tak u Agnieszki zaczęło się wychodzenie z ciężkiego covidu.
79-letni mężczyzna został zamordowany w swoim domu w Warszawie. Bliscy mówią, że tego dnia osierocił wiele osób. Z wnukiem na czele.
Rozmowa z Krzysztofem Grabowskim o faszyzmie, skinach i 40-leciu zespołu Dezerter, którego jest liderem.
Piąta fala nie zalała gospodarki dzięki pracodawcom, którzy bezprawnie wprowadzili obostrzenia, na jakie rząd, ze strachu przed antyszczepionkowcami, się nie zdecydował. Rządowa strategia walki z pandemią okazała się zresztą fikcją.
Czy węgiel może być paliwem ekologicznym? Górnicy przekonują, że tak, i zapewniają, że tylko oni są w stanie zapewnić Polakom czyste i tanie ciepło. Organizacje ekologiczne protestują, rząd nie może się zdecydować, kto ma rację. Niebawem wypowie się o tym sąd.
Zanim udzieli odpowiedzi poprzez atak, wycofanie wojsk albo pozostawienie ich w stałej gotowości na nie wiadomo jak długo, próbuje jeszcze negocjować, tym razem bez Amerykanów i NATO. Od Waszyngtonu i Brukseli odbił się niczym od ściany.
Szefowa brytyjskiej dyplomacji Liz Truss jest pierwsza w kolejce, aby zastąpić sponiewieranego przez skandale premiera Borisa Johnsona.
Joe Rogan, autor najbardziej popularnego podcastu na świecie, zgodnie potępiany za covidową dezinformację, w gruncie rzeczy jest niewinny. To produkt swoich czasów.
Rozmowa z prof. Lechem Cierpką, krajowym konsultantem w dziedzinie transplantologii klinicznej, o tym, jakie perspektywy otwiera niedawny przeszczep świńskiego serca.
Ponad 300 mln mieszkańców Ziemi żyje na terenach o wyjątkowej wartości przyrodniczej. Obawiają się, że ogłaszane obecnie ambitne plany ratowania biosfery doprowadzą do wyrzucenia ich z ziem, na których egzystują od setek, a często tysięcy lat.
Umrę w biegu! – zapowiedział Władysław Bartoszewski i słowa dotrzymał. W stulecie urodzin warto przypomnieć jego otwartość na sprawy żydowskie i niemieckie.
Czy w średniowieczu zwierzęta miały duszę, dlaczego stawiano je przed sądem i czego się w nich bano?
To hołd złożony ciągłości rodzin, odwadze życia ponad wszystko.
Film został zrealizowany w hiperrealistycznej formule.
Zadziwiające, że Jack Reacher dopiero teraz debiutuje na małym ekranie.
Lęki poddawanych stałej presji Eleny i Lili manifestują się w postaci krótkich wizji, filmowanych kamerą z rozedrganej ręki.
To, co na papierze mogło uwodzić niuansami, na scenie razi dosłownością i jałowością.
Ta książka jest przypowieścią o końcu świata.
Jest to studium przypadku człowieka zatrzaśniętego w neurozie, autobiograficzne w dużej mierze, i jednocześnie eksperyment literacki.
„Trzy tłumaczki” Krzysztofa Umińskiego to fascynująca opowieść o przekładzie, ale też o splotach polityki i kultury, o polskiej literaturze ubiegłego wieku, a przede wszystkim o poświęceniach, których czasem wymaga sztuka.
Wystawa nie jest może zbyt obszerna, za to pełna znaczeń i odwołań. Już jej tytuł sugeruje, że łatwo nie będzie.
Od debiutu PlayStation 5 ponad rok temu nie było gry stworzonej z takim rozmachem i tak dojrzale wykorzystującej technologiczne możliwości najnowszej konsoli Sony.
To wciąż te same, godne polecenia, znakomite gry.
„Lust From Beyond: M Edition” według twórców jest inspirowane Lovecraftem, Gigerem i Beksińskim i – to widać – są na to amatorzy.
Zrozumiałem, że polskie dziedzictwo jest moim dziedzictwem, nawet jeśli się z nim głęboko nie zgadzam – mówi Mikołaj Sobczak, laureat Paszportu POLITYKI w kategorii Sztuki wizualne.
Juliusz Osterwa mówił, że teatr jest dla tych, którym nie wystarcza Kościół. O jego grzechach mówią liczne współczesne spektakle. Ale nie tylko Kościołowi się dostaje. Także widzom.
Dla Irlandczyków, tak samo jak i dla Polaków, idea wierności miejscu urodzenia stanowi rdzeń kulturowego DNA – mówi reżyser Kenneth Branagh, autor dramatu rodzinnego „Belfast”, nominowanego w siedmiu kategoriach do Oscara.
Toruński bibliolog prof. UMK Arkadiusz Wagner o tym, dlaczego XV-wieczny rękopis z biblioteki króla Macieja Korwina, który nasz rząd chce ofiarować Węgrom, powinien u nas jednak zostać.
Poza konkretnymi interesami i obawami politycznymi strach przed migracjami płynie także z głęboko uwewnętrznionego przekonania, że stanowią one anomalię.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Eva Back man spojrzała na mężczyznę, który wszedł do jej gabinetu. Około czterdziestki, średniego wzrostu, lekko przygarbiony, zmierzwione ciemne włosy, okulary – wyglądał, jakby zabłądził.
Pierwsze lata rządów Edwarda Gierka upłynęły pod znakiem propagandy sukcesu. Komunistyczne władze twierdziły wręcz, że Polska jest „dziesiątą potęgą światowej gospodarki”. Dzięki ogromnym zagranicznym pożyczkom standard życia rzeczywiście uległ znacznej poprawie. Zderzenie z rzeczywistością było jednak brutalne. 24 czerwca 1976 roku ogłoszono drastyczne podwyżki cen żywności. Dzień później wybuchły masowe strajki.
Jedni o 19.30 dostają porcję wiedzy i refleksji, inni jatkę, rezultat wdrażania zasady „dziel i rządź”.
Nie masz wyższej formy człowieczeństwa niż podchmielona, głupkowato uśmiechnięta do całego świata i potulna polskość, gotowa na dwunaste piwo i dwanaście rat zero procent za konsolę do gier.
Nauczyciel powinien zasypywać rów między wiedzą swoją i uczniów, żeby po jakimś czasie stanęli na jednej płaszczyźnie. Czarnek każe ten rów pogłębiać.
Wiadomo że w obecnej sytuacji żaden poważny poseł PiS nie wystąpi na konferencji prasowej po to, żeby przedstawiać fakty, bo tylko by się ośmieszył i skompromitował w oczach kolegów.
Lepsi nie będą
Nie ma lepszego i gorszego PiS.