Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Puszczy nie opuszczą

Jak obrońcy przyrody krzywdzili rdzennych mieszkańców

Park Narodowy Yellowstone. Park Narodowy Yellowstone. LaiLa Skalsky / Unsplash
Ponad 300 mln mieszkańców Ziemi żyje na terenach o wyjątkowej wartości przyrodniczej. Obawiają się, że ogłaszane obecnie ambitne plany ratowania biosfery doprowadzą do wyrzucenia ich z ziem, na których egzystują od setek, a często tysięcy lat.
Z terenów Parku Yellowstone tubylców wysiedlono, ale w XX w. zaczęto ich zapraszać na oficjalne otwarcia sezonu turystycznego.NARA Z terenów Parku Yellowstone tubylców wysiedlono, ale w XX w. zaczęto ich zapraszać na oficjalne otwarcia sezonu turystycznego.

Obawiają się nie bez powodu. Tradycyjna ochrona przyrody ma swoją ciemną kartę: w przeszłości wiele razy zmuszano ludzi biednych i politycznie zmarginalizowanych do opuszczenia rodzinnych stron, aby można było stworzyć rezerwat lub park narodowy. Przykłady można mnożyć, poczynając od pierwszego parku narodowego w historii, który już za chwilę obchodzić będzie swoje 150-lecie. Mowa o słynnym Yellowstone chroniącym wspaniały krajobraz wulkaniczny na pograniczu amerykańskich stanów Wyoming, Montana i Idaho.

Polityka 8.2022 (3351) z dnia 15.02.2022; Nauka i cywilizacja; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Puszczy nie opuszczą"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >