Kraj

Jesteś tym, co oglądasz

Jedni o 19.30 dostają porcję wiedzy i refleksji, inni jatkę, rezultat wdrażania zasady „dziel i rządź”.

Główne wydanie wiadomości, program pierwszy, niedziela. „Molestowanie kobiet na ulicy jest poważnym problemem” – mówi prezenter. W materiale obrazy z otwarcia wystawy w centrum miasta. Przechodnie wchodzą do specjalnego korytarza, który w środku wygląda jak ulica. A tam natykają się na oblechów. Mężczyźni gwiżdżą, wulgarnie komentują wygląd, wykonują obelżywe gesty. To catcalling (słowne molestowanie), czyli coś, co spotyka kobiety na całym świecie. Wszystkie znamy to uczucie cierpnięcia na całym ciele z obrzydzenia, gdy idąc ulicą, słyszymy męskie gwizdy, cmokanie i narrację, w której on ma być ogierem (choć jest pokurczem).

To raptem symulacja komputerowa, ale przechodnie, którzy zdecydowali się przejść korytarzem-ulicą, wychodzą wstrząśnięci. 14-latka w okularach płacze. „Spotyka mnie to na co dzień, te ohydne zaczepki, zdania, których wcale nie chcę słyszeć. To zbyt bliskie rzeczywistości” – mówi. Jako drugi przechodzi mężczyzna po czterdziestce. Wychodzi zszokowany. „To obrzydliwe. Nienawidzę tych zwyroli. Inaczej teraz na to wszystko patrzę”.

Wystawę o molestowaniu przychodzą oglądać uczniowie i uczennice z opiekunami. Nauczycielka mówi: „Nie chodzi o wytykanie palcem, kto jest winny. Chodzi o świadomość, w jak chorej kulturze żyjemy”. Prowadzący program przypomina, że za molestowanie na ulicy grozi do dwóch lat więzienia.

Drugi reportaż w wiadomościach opowiada o zanieczyszczeniu powietrza przez ruch samochodowy – że zmniejsza się, dzięki limitom szybkości w miastach (do 30 km/h), a także dzięki temu, że od stycznia 2022 r. nie wolno jeździć dieslem. Jeśli ktoś próbuje, musi zapłacić bardzo wysoką karę. Trzeci materiał to opowieść o tym, jak funkcjonują oceany i dlaczego są tak cenne dla planety.

Polityka 8.2022 (3351) z dnia 15.02.2022; Felietony; s. 87
Reklama