Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Pranie brudnego węgla

Ekogroszek? Wymiana węgla na węgiel

Nic dziwnego, że Polska jest czarną plamą na smogowej mapie Europy. Nic dziwnego, że Polska jest czarną plamą na smogowej mapie Europy. Shutterstock
Czy węgiel może być paliwem ekologicznym? Górnicy przekonują, że tak, i zapewniają, że tylko oni są w stanie zapewnić Polakom czyste i tanie ciepło. Organizacje ekologiczne protestują, rząd nie może się zdecydować, kto ma rację. Niebawem wypowie się o tym sąd.
Wiele osób, zmuszonych przez uchwały antysmogowe do wymiany kopciucha, zainwestowało w nowy piec, ale także węglowy.Wikipedia Wiele osób, zmuszonych przez uchwały antysmogowe do wymiany kopciucha, zainwestowało w nowy piec, ale także węglowy.

Szanowny Panie Premierze, w ostatnich miesiącach obserwujemy gwałtowne wzrosty cen energii. Coraz droższy jest nie tylko gaz i energia elektryczna, ale również węgiel i biomasa, których ceny wzrosły w porównywalnym stopniu do gazu ziemnego (około 60 proc. rok do roku). Sytuacja ta negatywnie odbija się na portfelach gospodarstw domowych, a w dłuższej perspektywie może spowodować spowolnienie działań dla czystego powietrza” – tak zaczyna się apel Polskiego Alarmu Smogowego, wystosowany w ostatnich dniach do Mateusza Morawieckiego. – Chcieliśmy tą drogą zwrócić uwagę, że dziś pieniądze publiczne nie powinny być przeznaczane na subsydiowanie węgla, ale na termomodernizację i efektywność energetyczną budynków. Z punktu widzenia jakości powietrza najcenniejszym paliwem jest to, którego nie zużywamy. A dziś – jak wykazują badania – duża część paliw jest marnowana, bo ciepło ucieka przez szpary, nieszczelne drzwi i okna, przez nieizolowane ściany – przekonuje Andrzej Guła, współzałożyciel i lider Polskiego Alarmu Smogowego (PAS).

Z badań PAS wynika, że 30 proc. budynków jednorodzinnych nie ma ocieplenia ścian zewnętrznych, a 40 proc. ma bardzo słabą izolację. – W takim domu w ciągu sezonu, by utrzymać komfort cieplny, trzeba spalić nawet 8 ton węgla – tłumaczy Guła. A węgiel, choć uważany za tanie paliwo, kosztuje coraz więcej. Instytut Badań Rynku i Opinii Publicznej CEM w styczniu sprawdził ceny w składach opałowych. Węgiel orzech 1, który rok temu kosztował średnio 880 zł za tonę, dziś kosztuje ponad 1,4 tys. zł. Choć zdarzają się miejsca, gdzie cena przekracza 1,7 tys. zł. Pellet drzewny, uważany za ekologiczną alternatywę węgla, zdrożał w ciągu roku z 918 zł za tonę do 1460 zł. Drewno kominkowe skoczyło o 40 proc.

Polityka 8.2022 (3351) z dnia 15.02.2022; Rynek; s. 42
Oryginalny tytuł tekstu: "Pranie brudnego węgla"
Reklama