Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Kultura

Rękopis zgubiony w Budapeszcie

Tajemniczy rękopis zgubiony w Budapeszcie

XV-wieczny rękopis z biblioteki króla Macieja Korwina. XV-wieczny rękopis z biblioteki króla Macieja Korwina. Tomasz Dorawa 2021 r.
Toruński bibliolog prof. UMK Arkadiusz Wagner o tym, dlaczego XV-wieczny rękopis z biblioteki króla Macieja Korwina, który nasz rząd chce ofiarować Węgrom, powinien u nas jednak zostać.
„Ten pergaminowy rękopis z XV w. nie ma ceny, jest unikatem. Na świecie z 3 tys. dzieł z biblioteki króla Macieja Korwina zachowało się ich kilkaset, ale tylko nasz manuskrypt opisuje wygląd i zasoby tej książnicy”.Tomasz Dorawa 2021 r. „Ten pergaminowy rękopis z XV w. nie ma ceny, jest unikatem. Na świecie z 3 tys. dzieł z biblioteki króla Macieja Korwina zachowało się ich kilkaset, ale tylko nasz manuskrypt opisuje wygląd i zasoby tej książnicy”.

AGNIESZKA KRZEMIŃSKA: – Zaskoczyła torunian propozycja rządu ofiarowania waszego manuskryptu z Książnicy Kopernikańskiej Viktorowi Orbánowi w ramach rewanżu za zwróconą w zeszłym roku dziecięcą zbroję Zygmunta II Augusta?
ARKADIUSZ WAGNER: – Zszokowała, zbulwersowała i wywołała stanowczy sprzeciw przeciwko tej nierównej zamianie, choćby dlatego, że zbroja trafiła na Węgry w 1933 r. przez pomyłkę sądu arbitrażowego, a Kodeks Macieja Korwina, nabyty gdzieś w Europie i podarowany powstałemu w 1564 r.

Polityka 8.2022 (3351) z dnia 15.02.2022; Kultura; s. 83
Oryginalny tytuł tekstu: "Rękopis zgubiony w Budapeszcie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >