Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Społeczeństwo

Wstrzymać konie

Polska jazda. Jaki będzie efekt wprowadzenia nowych stawek mandatów

Sześć lat temu liczba zabitych na polskich drogach spadła do średniego poziomu 2850 i na takim zastygła. Sześć lat temu liczba zabitych na polskich drogach spadła do średniego poziomu 2850 i na takim zastygła. Shutterstock
Nowe stawki mandatów zrujnują niejedną kieszeń. Ale w szczytnym celu. Na polskich drogach ginie cztery razy więcej osób niż w wyniku zabójstw.
Funkcjonariusz łódzkiej policji podczas pomiaru prędkości. Z policjantami był nasz reporter.Juliusz Ćwieluch/Polityka Funkcjonariusz łódzkiej policji podczas pomiaru prędkości. Z policjantami był nasz reporter.

Z nowym taryfikatorem było jak u Hitchcocka. Ludzie jeszcze nie zdążyli wytrzeźwieć po sylwestrze, a już w mediach trąbili o mieszkance Warszawy, która dostała 1,5 tys. zł mandatu za wyprzedzanie na pasach. Manewr był spektakularny, bo wyprzedzała oznakowany radiowóz. Jednak to wysokość mandatu była newsem dnia. Dzień wcześniej za to samo wykroczenie obowiązywał mandat z widełkami od 50 do 500 zł. I 8, a nie 10 pkt karnych. A teraz nawet gdyby policjant chciał być wyrozumiały, to i tak musiał dać 1,5 tys.

Polityka 8.2022 (3351) z dnia 15.02.2022; Społeczeństwo; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Wstrzymać konie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >