Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Fałsz faszyzmu

Krzysztof Grabowski: Faszyzm? Mamy w Polsce poplątanie z pomieszaniem

„Dezerter zawsze występował przeciwko opresji. Wtedy mieliśmy opresję komunistyczną, dziś jest inna”. „Dezerter zawsze występował przeciwko opresji. Wtedy mieliśmy opresję komunistyczną, dziś jest inna”. Dezerter / Facebook
Rozmowa z Krzysztofem Grabowskim o faszyzmie, skinach i 40-leciu zespołu Dezerter, którego jest liderem.
Krzysztof GrabowskiMałgorzata Wasilewska Krzysztof Grabowski

LESZEK GNOIŃSKI: – 19 lutego w Hajnówce znów odbędzie się marsz ku czci żołnierzy wyklętych. Z czym on ci się kojarzy?
KRZYSZTOF GRABOWSKI: – Marsze zawsze źle mi się kojarzą, ale nie w tym rzecz. Zaprzeczanie faktom historycznym lub pisanie historii pod zapotrzebowanie polityczne zawsze źle się kończy...

W słowniku PWN pod hasłem „faszyzm” napisano, że „zwraca się przeciwko liberalizmowi i demokracji, pluralizmowi partyjnemu i parlamentaryzmowi, a także kapitalizmowi i bolszewizmowi. Faszyzm podkreślał, że liberalizm i wiążący się z nim indywidualizm doprowadziły do zagubienia zasady dobra ogólnego, które znaczy więcej niż suma interesów jednostek”. Brzmi znajomo.
Jakbym słyszał narodowców. Wydaje się, że wykuli na pamięć takie formuły i powtarzają jako swoje.

Pasuje też do tego, co wyprawia partia rządząca?
Tak. Taki narodowy socjalizm w nowej wersji z odchyłem mocno religijnym, co też jest swego rodzaju nowością na rynku. Od 2010 r., kiedy scena polityczna wywróciła się do góry nogami i takie nastroje zaczęły być podkręcane, okazało się, że jest zatrważająco wielu ludzi, którzy to kupują. Obawiam się, że taka może być przyszłość.

To mamy już w Polsce faszyzm?
Mamy poplątanie z pomieszaniem. Jeśli zapytasz tych najbardziej zaangażowanych, którzy lubią używać symboli faszystowskich, to zaczną opowiadać, że czymś innym jest faszyzm, a czymś innym nazizm, że jedno z drugim nie ma nic wspólnego, a tak w ogóle to Hitler był socjalistą. Najbardziej paranoiczne jest jednak to, że zaczęli używać wobec siebie określenia „ugrupowania wolnościowe”. Przywłaszczyli je, tak jak wiele elementów życia społecznego, choćby patriotyzm.

Polityka 8.2022 (3351) z dnia 15.02.2022; Społeczeństwo; s. 36
Oryginalny tytuł tekstu: "Fałsz faszyzmu"
Reklama