Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Przezorny podwójnie ubezpieczony

Rekordowa liczba aut z nieopłaconym OC

Zdaniem analityka rynku ubezpieczeń najlepszym rozwiązaniem jest nie tylko opłacić na czas OC, ale przede wszystkim przeanalizować, czy nie warto wykupić ubezpieczenia AC. Zdaniem analityka rynku ubezpieczeń najlepszym rozwiązaniem jest nie tylko opłacić na czas OC, ale przede wszystkim przeanalizować, czy nie warto wykupić ubezpieczenia AC. Shutterstock

Dużą nieodpowiedzialnością wykazują się wszyscy ci, którzy nie płacą obowiązkowego ubezpieczenia od Odpowiedzialności Cywilnej (OC). W zeszłym roku Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wystawił rekordową liczbę ponad 234 tys. wezwań do uiszczenia opłaty. Dwa lata wcześniej zawiadomienia trafiły do 128 tys. osób. – Pandemia miała duży wpływ na sumienność w opłacaniu składek. Część osób rzadziej używała samochodów i wychodziła z błędnego założenia, że nieużywanego samochodu nie trzeba ubezpieczać – mówi proszący o anonimowość analityk rynku ubezpieczeń. Jednak za skokowym wzrostem przyłapanych na nieopłaconym OC stoi coś innego. – Po prostu zdecydowanie poprawiła się wykrywalność procederu. Na tyle, że wymigiwanie się od ubezpieczenia jest już zwykłą głupotą. Tym bardziej że sprawdzenie aktualnego ubezpieczenia jest rutynową czynnością w czasie każdej kontroli policyjnej.

Argumentem za opłaceniem OC są również horrendalne ceny za likwidację szkód. W zeszłym roku średni koszt stłuczki był wyceniany na 17 tys. zł. Kiedy w wypadku dochodzi do trwałego uszczerbku zdrowia albo utraty życia, ceny odszkodowań szybują. Rekordzista został obciążony przez UFG kosztami na 1,4 mln zł. I nie jest to przypadek odosobniony. W innej sprawie koszty odszkodowania wyceniono na 1,1 mln zł.

Na dodatek do stycznia wzrosła wysokość kar dla przyłapanych na nieopłaconym OC. Jeszcze w grudniu kosztowało to 5,2 tys. zł. Od nowego roku o 820 zł więcej. To dziesięciokrotność statystycznej opłaty za OC w Polsce. Według wyliczeń branżowego portalu Rankomat.pl średni koszt OC w 2021 r. opiewał na 602 zł i był o 10 proc. niższy w 2020 r. Co wcale nie jest dobrą wiadomością dla ubezpieczonych. – Kiedy maleje składka, a szybko rosną ceny likwidacji szkód, choćby ze względu na rosnące koszty części czy pracy, to należy się spodziewać, że ubezpieczyciele będą zaniżali wysokość wypłacanych odszkodowań.

Polityka 9.2022 (3352) z dnia 22.02.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Przezorny podwójnie ubezpieczony"
Reklama