Wyrok TSUE akceptujący mechanizm „pieniądze za praworządność” może być punktem zwrotnym. Tu już nie chodzi tylko o unijne fundusze. Może się stać i tak, że wymiar sprawiedliwości w Polsce zaczną sprawować organy międzynarodowe.
Czy to już koniec: izolacji, masek, zamkniętych szpitali, codziennych raportów o liczbie zakażonych i zmarłych? Wkrótce pewnie tak. I co ma być dalej?
„Polityka” była i jest tygodnikiem zaangażowanej polskiej inteligencji, szukającej w życiu publicznym racjonalności i uczciwości, w gospodarce efektywności i sprawiedliwości społecznej, w kulturze – otwartości i twórczej swobody.
O początkach POLITYKI, jej zmianach i ciągłości mówi Marian Turski, najdłużej związany z POLITYKĄ dziennikarz, szef działu historycznego.
Prof. Michał Krzyżanowski, medioznawca, o tym, jak zmieniają się współczesne media i jak POLITYKA wpływała na kolejne pokolenia czytelników.
Po czterech latach spędzonych na urzędzie minister nabrał przekonania, że sam zna się na wszystkim najlepiej. I wszędzie jest potrzebny. Błaszczak za Morawieckiego? Błaszczak za Dudę? A może nawet za Kaczyńskiego? Właśnie się okazało, że zastąpi prezesa w fotelu wicepremiera.
Na najbliższym posiedzeniu Sejmu w każdej chwili może wejść do porządku obrad głosowanie nad uchyleniem immunitetu prezesa NIK Mariana Banasia. I nawet jeśli PiS nie uzbiera większości, będzie próbował dalej, do skutku.
Wierzyć w mur na granicy polsko-białoruskiej to nowy patriotyczny obowiązek. Kto nie wierzy w mur i nie popiera jego budowy, ten jest podejrzany jako białoruski/rosyjski agent lub tzw. pożyteczny idiota. Co na jedno wychodzi.
Dwa lata po tym, jak Mieczysław Opałka trafił do szpitala, polski pacjent zero narzeka na zdrowie, ochronę zdrowia i dziennikarzy. Dla miejscowych jest celebrytą, dla niektórych dowodem, że pandemia to ściema.
Pochowali ich w walentynki. W Siennowie 21-letnią Wiktorię, w Przeworsku 20-letniego Konrada. Byli tacy, co uważali, że ciała narzeczonych znalezionych na holenderskim polu trzeba złożyć w jednym grobie. Rodziny jednak nie chciały.
W tle politycznego thrillera zwanego lex Czarnek Ministerstwo Edukacji ogłosiło, że przeznaczy 700 mln zł na program pomocy psychologicznej w szkołach. Bardzo potrzebny, bardzo spóźniony, nierealny i nieuczciwy. A zombie-szkoły muszą się już szykować na kolejny horror – matury.
Wojna o handel weszła w nowy etap. Zamiast sklepów-poczt mamy sklepy-wypożyczalnie, sklepy-czytelnie, a nawet sklepy-zakłady pogrzebowe. Ale przyszłość należy do sklepów-robotów.
Rozmowa z Andrzejem Kielarem, prezesem zarządu ROCKWOOL Polska, o tym, jak termomodernizacja może uchronić wielu przedsiębiorców przed bankructwem i okazać się szansą rozwojową dla polskiej gospodarki.
Wymiana starego pieca nie wystarczy, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie. Niezbędna jest kompleksowa termomodernizacja, którą wspierają różne dotacje. Niestety, wciąż zbyt małe i nie zawsze właściwie skonstruowane.
Wrogie czołgi grzeją silniki. Sojusznicy biją na alarm, prasa też. A prezydent Wołodymyr Zełenski? Radzi Ukraińcom: dbajcie o zdrowie i nie wpadajcie w panikę.
Żadna grupa w USA nie zaliczyła ostatnio takiego awansu jak Afroamerykanki. Jedna z nich wkrótce trafi do Sądu Najwyższego, inna – na banknot 20-dolarowy.
Rosyjski powrót do Afryki jest namacalny. Pod hasłem nowej dekolonizacji Kreml rozszerza wpływy w Sahelu i okolicach. Chroni junty, sprzedaje broń i bez skrupułów buduje afrykańskie przyczółki.
Świat przestępczy wdarł się do mekki turystów na meksykańskim Jukatanie. Ale turystów to nie odstrasza – stają się nawet częścią tego biznesu.
Nabiera tempa wyścig do praktycznie niewyczerpalnego źródła energii termonuklearnej.
Altos Labs, firma biotechnologiczna, założona m.in. przez twórcę Amazona, zamierza prowadzić badania na rzecz przywrócenia zdrowia i wytrzymałości ludzkich komórek. Czy to droga do uzyskania „eliksiru nieśmiertelności”?
O nauce opowiadać można rozważnie, i romantycznie. Wierząc w to, uruchamiamy – przy okazji jubileuszu 65 lecia POLITYKI – pierwszy w Polsce tego typu portal popularnonaukowy: pulsar. Znajdą w nim Państwo pod adresem: projektpulsar.pl potężną porcję naukowych aktualności, pogłębionych artykułów, odkłamań a także podkasty i cyfrowe wydania „Świata Nauki” oraz „Wiedzy i Życia”.
Co łączy Kmicica z Indianami, Pocahontas z Kołomyją i Red Hot Chilli Peppers z Litwą – opowiada politolog i antropolog kultury Adam Balcer.
600 lat temu Władysław Jagiełło poślubił Sonkę Holszańską, swoją czwartą i ostatnią żonę. Nie była to dobrana para, ale ich związek uratował unię polsko-litewską.
Premier Morawiecki straszył nie tak dawno Europę III wojną światową. Jarosław Kaczyński ostrzegał przed narodzinami IV Rzeszy. Żeby zrozumieć PiS, trzeba odczytać dalekosiężny plan Kaczyńskiego dla Polski.
Branagh niepostrzeżenie przekształca opowieść w mit, a szczegół urasta w jego filmie do rangi symbolu.
Zwierciadło jest w tragifarsie Dulęby motorem przemiany tytułowego bohatera, odbija jego kompleksy, frustrację i pragnienia.
Na przykładzie Kanyego Westa dowiadujemy się po raz kolejny, że życie dzisiejszych gwiazd z reguły utrwalone jest na taśmie filmowej i czeka tylko na montaż.
Fabuła „Bigbug” przeterminowała się jeszcze gdzieś w latach 80.
Wystawa jest fragmentem odbudowywanej przez Muzeum kolekcji współczesnej fotografii i wyrazem ambicji stworzenia kanonu jej najważniejszych rodzimych dokonań.
Wystarczy kilka akapitów, by bez wahania rozpoznać literacki styl Marka Krajewskiego: elegancki, nieco akademicki, poparty drobiazgową kwerendą, pełen odniesień do filozofii, nauk ścisłych i filologii klasycznej.
Czasem możemy mieć tylko wrażenie nadmiernej gęstości tej prozy, w której wszystko staje się znaczące, a czasem chciałoby się zostać dłużej z jakimś bohaterem.
Wszystkie rozważania Gospodinow podsumowuje pytaniami o to, czym dla pisarza jest pamięć, a czym nieuchronność końca, także końca książki.
Wśród modnych fal najmłodszej generacji brytyjskiego rocka Black Country, New Road od początku robili wrażenie lekko anachronicznych.
Wydaje się, że bohater płyty nie do końca wiedział, co chce nagrać – poza tym, że na pewno superprodukcję.
W tzw. błękitnej serii Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, zawierającej nagrania z Konkursów Chopinowskich, wyszła właśnie płyta zwycięzcy ostatniej, zeszłorocznej edycji.
Hollywood potrzebuje nowej rewolucji – obsada filmów powinna być bardziej różnorodna. Z korzyścią dla nas wszystkich.
Złote i Srebrne Niedźwiedzie przyznane wybitnym, ale niszowym filmom, których masowa widownia nie zobaczy w multipleksach, nie poprawiły fatalnych nastrojów na festiwalu Berlinale.
Nowa książka Oksany Zabużko to fajerwerki erudycji i polemicznej ostrości. Ukraińska autorka opowiada o kulturowej tożsamości swojego kraju, ocenia imperialną eskalację ze strony Rosji, ale pisze też o Polsce.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Nie mam duszy aktywisty, który wyjdzie na barykady, nie jestem twórcą politycznym. Ale jak sobie wymyślę jakąś koncepcję, to się jej trzymam – mówi Ralph Kaminski, laureat Paszportu POLITYKI w kategorii Muzyka popularna.
Zakończone właśnie zimowe igrzyska umocniły trend: medale zdobywa kilka potęg, a polski zimowy sport istnieje tylko peryferyjnie.
14 lutego zmarł nasz drogi Przyjaciel, dziennikarz „Polityki” od początku jej istnienia. Do naszej redakcji wciąż napływają kondolencje i listy od czytelników, słuchaczy i przyjaciół Daniela. Dziękujemy za wszystkie wspomnienia, także te publikowane w innych mediach, i przywołujemy fragmenty niektórych z nich.
Kiedy czytacie te wiadomości wysłane do polityków od służb podszywających się pod operatora komórkowego, pod sklep z odzieżą albo pod ich własną partię, nie macie poczucia, że jesteśmy całkowicie bezbronni?
Sześć lat temu Polki i Polacy wstali z kolan, stając się narodem wolnym i dumnym.
Kobiety narzekają, że Czarnek jest straszny. Z pewnością, ale przecież nie został przysłany po to, żeby się wszystkim podobać.
Postać należy sobie upatrzeć, następnie jej kostium zaprojektować, wykonać, a na końcu włożyć i przenieść bohatera z fikcji do rzeczywistości. Tak zostaje się cosplayerem.