Inteligentne formy życia, łączcie się!
Startuje PULSAR – popularnonaukowy portal POLITYKI
Mój niemiecki inżynier, jak sądzę, jest głupcem – pisał w liście do swojej arystokratycznej przyjaciółki Ottoline Morrell wielki filozof, matematyk i logik Bertrand Russell. – Myśli, że niczego nie da się poznać empirycznie – poprosiłem go, żeby przyznał, że w pokoju nie ma nosorożca, ale odmówił”. Ów człowiek nawiedzał Russella wielokrotnie, by pewnego razu zapytać: „Sądzi pan, że jestem całkowitym idiotą?”. Ludwig Wittgenstein, bo o tego młodego Niemca chodziło, jeden z najważniejszych myślicieli ubiegłego wieku, reformator filozofii współczesnej, wysłał jednak Russellowi esej, a ten po przeczytaniu pierwszego zdania wiedział już, że ma do czynienia z geniuszem.
Takie opowieści lubimy. Nauka jawi się w nich jako byt ewoluujący, zmienny, a jednocześnie pozostaje najwspanialszym – obok sztuki – osiągnięciem ludzkiego umysłu. I żeby mogli Państwo łatwiej brać udział w tej przygodzie, uruchamiamy pulsar – portal popularnonaukowy, jakiego jeszcze w Polsce nie było. Kuratorem wiedzy, przewodnikiem po krajobrazie współczesnej nauki, pogromcą fałszywych mniemań, świadomym globalnych zagrożeń, lecz niosącym mądrą nadzieję – tym właśnie będzie. Znajdziecie go pod adresem: projektpulsar.pl.
Bardziej niż pasem transmisyjnym ma być agregatorem wiedzy. Stawiać opór dezinformacji. Akcentować powiązania, przepływy idei oraz inspiracji między dziedzinami. Wyciągać pomocną dłoń w stronę czytelników, których przytłacza lawina wiadomości, zwłaszcza tych złych. A wiedzę prezentować w atrakcyjnej formie (o co zadbał Maciej Blaźniak, utalentowany artysta grafik i jedna druga Studia Ładne Halo).
pulsar to efekt zespolenia serwisów internetowych dwóch miesięczników popularnonaukowych wydawanych przez POLITYKĘ: „Świata Nauki”, czyli polskiej edycji znanego i cenionego na całym świecie pisma „Scientific American”, oraz ukazującej się już niemal od stulecia „Wiedzy i Życia”.