Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Nauka

Inteligentne formy życia, łączcie się!

Startuje PULSAR – popularnonaukowy portal POLITYKI

Logo portalu Pulsar. Logo portalu Pulsar. pulsar
O nauce opowiadać można rozważnie, i romantycznie. Wierząc w to, uruchamiamy – przy okazji jubileuszu 65 lecia POLITYKI – pierwszy w Polsce tego typu portal popularnonaukowy: pulsar. Znajdą w nim Państwo pod adresem: projektpulsar.pl potężną porcję naukowych aktualności, pogłębionych artykułów, odkłamań a także podkasty i cyfrowe wydania „Świata Nauki” oraz „Wiedzy i Życia”.
Screeny z portalu Pulsar.pulsar Screeny z portalu Pulsar.

Mój niemiecki inżynier, jak sądzę, jest głupcem – pisał w liście do swojej arystokratycznej przyjaciółki Ottoline Morrell wielki filozof, matematyk i logik Bertrand Russell. – Myśli, że niczego nie da się poznać empirycznie – poprosiłem go, żeby przyznał, że w pokoju nie ma nosorożca, ale odmówił”. Ów człowiek nawiedzał Russella wielokrotnie, by pewnego razu zapytać: „Sądzi pan, że jestem całkowitym idiotą?”. Ludwig Wittgenstein, bo o tego młodego Niemca chodziło, jeden z najważniejszych myślicieli ubiegłego wieku, reformator filozofii współczesnej, wysłał jednak Russellowi esej, a ten po przeczytaniu pierwszego zdania wiedział już, że ma do czynienia z geniuszem.

Takie opowieści lubimy. Nauka jawi się w nich jako byt ewoluujący, zmienny, a jednocześnie pozostaje najwspanialszym – obok sztuki – osiągnięciem ludzkiego umysłu. I żeby mogli Państwo łatwiej brać udział w tej przygodzie, uruchamiamy pulsar – portal popularnonaukowy, jakiego jeszcze w Polsce nie było. Kuratorem wiedzy, przewodnikiem po krajobrazie współczesnej nauki, pogromcą fałszywych mniemań, świadomym globalnych zagrożeń, lecz niosącym mądrą nadzieję – tym właśnie będzie. Znajdziecie go pod adresem: projektpulsar.pl.

Bardziej niż pasem transmisyjnym ma być agregatorem wiedzy. Stawiać opór dezinformacji. Akcentować powiązania, przepływy idei oraz inspiracji między dziedzinami. Wyciągać pomocną dłoń w stronę czytelników, których przytłacza lawina wiadomości, zwłaszcza tych złych. A wiedzę prezentować w atrakcyjnej formie (o co zadbał Maciej Blaźniak, utalentowany artysta grafik i jedna druga Studia Ładne Halo).

pulsar to efekt zespolenia serwisów internetowych dwóch miesięczników popularnonaukowych wydawanych przez POLITYKĘ: „Świata Nauki”, czyli polskiej edycji znanego i cenionego na całym świecie pisma „Scientific American”, oraz ukazującej się już niemal od stulecia „Wiedzy i Życia”.

Polityka 9.2022 (3352) z dnia 22.02.2022; Nauka i cywilizacja; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Inteligentne formy życia, łączcie się!"
Reklama