Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Badania nad ukraińskim sensem

Planeta Oksany Zabużko

Oksana Zabużko Oksana Zabużko materiały prasowe
Nowa książka Oksany Zabużko to fajerwerki erudycji i polemicznej ostrości. Ukraińska autorka opowiada o kulturowej tożsamości swojego kraju, ocenia imperialną eskalację ze strony Rosji, ale pisze też o Polsce.
materiały prasowe

Oksana Zabużko, wielka postać ukraińskiej literatury, kultury i myśli, nieustannie uczestniczy w publicznej debacie. Jej wpisy na Facebooku, liczne wystąpienia w mediach elektronicznych, wywiady pokazują precyzję analizy i ostrość osądów. Nie oszczędza nikogo: szowinistów wielkoruskich z trollem Putinem na czele, szowinistów zachodnioukraińskich przekonanych o swym monopolu na patriotyzm i prawdziwą ukraińskość, szowinistów męskich ciągle pławiących się w patriarchalnym przywileju, zidiociałych intelektualistów zachodnich gotowych za ruble z Gazpromu albo nawet za darmo popierać neoimperialną politykę Moskwy.

Nie, Zabużko nie jest zrzędzącą wiedźmą, choć tak – jest ikoną ukraińskiego feminizmu, postawy, którą wywodzi wprost z głębi ukraińskiej kultury, w której nowoczesnym kształtowaniu wielką rolę odegrała pisarka Łesia Ukrainka. Zabużko znana jest polskim czytelnikom poprzez takie utwory, jak choćby „Badania terenowe nad ukraińskim seksem” i „Muzeum porzuconych sekretów” oraz „Ukraiński palimpsest” – wywiad rzekę przeprowadzony przez Izę Chruślińską. Nakładem Wydawnictwa Agora ukazał się właśnie zbiór esejów „Planeta Piołun”. Autorka dokonała wyboru tekstów specjalnie dla polskiego wydania, przez co różni się ono zawartością i kompozycją od tomu „Planeta Piołun” wydanego w Ukrainie w 2020 r.

Zmiana bodaj najistotniejsza – esej „Planeta Piołun”, dający też tytuł całemu tomowi i napisany w 2011 r., rozpoczyna wydanie polskie, zamiast kończyć jak w ukraińskim. Punktem wyjścia jest kwiecień 1986 r. i wydarzenie, które wstrząsnęło całym światem – katastrofa elektrowni atomowej w Czarnobylu. To moment o znaczeniu cywilizacyjnym, geopolitycznym i eschatologicznym.

Polityka 9.2022 (3352) z dnia 22.02.2022; Kultura; s. 96
Oryginalny tytuł tekstu: "Badania nad ukraińskim sensem"
Reklama