Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Między Dzikimi Polami a Dzikim Zachodem

Co łączy Kmicica z Indianami a Pocahontas z Kołomyją?

Ignacy Jan Paderewski z żoną Heleną i grupą pracowników w pociągu pasażerskim podczas podróży po Stanach, ok. 1900 r. Ignacy Jan Paderewski z żoną Heleną i grupą pracowników w pociągu pasażerskim podczas podróży po Stanach, ok. 1900 r. Getty Images
Co łączy Kmicica z Indianami, Pocahontas z Kołomyją i Red Hot Chilli Peppers z Litwą – opowiada politolog i antropolog kultury Adam Balcer.
Urodzony w Mohylowie Podolskim reżyser z Hollywood Richard Boleslawski.Getty Images Urodzony w Mohylowie Podolskim reżyser z Hollywood Richard Boleslawski.

ŁUKASZ LIPIŃSKI: – Zajmuje się pan związkami dawnych ziem wschodnich Rzeczpospolitej z Ameryką. Na pierwszy rzut oka wygląda to dość niecodziennie. Gdzie Rzym, gdzie Krym?
ADAM BALCER: – Na prowadzonej przeze mnie stronie Meltingpot.com.pl, czyli „tygiel”, chodzi o to, żeby wyruszyć w wirtualną podróż po naszej części Europy i po Stanach Zjednoczonych. Zobaczyć, jak pewne miejsca są połączone poprzez ciekawe i wybitne postacie. W różnych wymiarach – kultury, sztuki, nauki – pokazujemy ich wkład w rozwój USA, ale nie da się tego opowiedzieć bez historii naszego regionu.

Polityka 9.2022 (3352) z dnia 22.02.2022; Historia; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Między Dzikimi Polami a Dzikim Zachodem"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >