Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Cofanie zegara

Jeff Bezos szuka „eliksiru nieśmiertelności”

Zasadniczym problemem starzejącego się organizmu nie jest to, że w tkankach dochodzi do fizjologicznych awarii, lecz to, iż awarie te nie są naprawiane z odpowiednią efektywnością. Zasadniczym problemem starzejącego się organizmu nie jest to, że w tkankach dochodzi do fizjologicznych awarii, lecz to, iż awarie te nie są naprawiane z odpowiednią efektywnością. Mirosław Gryń / Polityka
Altos Labs, firma biotechnologiczna, założona m.in. przez twórcę Amazona, zamierza prowadzić badania na rzecz przywrócenia zdrowia i wytrzymałości ludzkich komórek. Czy to droga do uzyskania „eliksiru nieśmiertelności”?
Możliwe, że słowo „profilaktyka” poszerzy kiedyś swoją definicję i będzie oznaczało nie tylko zdrowy tryb życia i szczepienia, ale również precyzyjne wyprzedzanie zmian degeneracyjnych.Shutterstock Możliwe, że słowo „profilaktyka” poszerzy kiedyś swoją definicję i będzie oznaczało nie tylko zdrowy tryb życia i szczepienia, ale również precyzyjne wyprzedzanie zmian degeneracyjnych.

Od tysięcy lat żyjemy w przeświadczeniu, że choroby, starość oraz śmierć są jak trzy napędzające się nawzajem zębatki. Człowiek choruje, bo się starzeje, staje się stary, gdyż zgromadził wiele chorób; musi umrzeć, ponieważ się postarzał i jest schorowany. Nieuchronne, obarczone chorobami podążanie w stronę śmierci jest tak głęboko zakorzenione w kulturze, że każda próba przełamania tego schematu traktowana jest jak zabawa w Boga, świadectwo pychy i droga do zguby. Stopniowo jednak padają kolejne bastiony tej wiary. Starość zmieniła definicję i pozycję na chronometrze: nie zaczyna się już koło czterdziestki, lecz dwie–trzy dekady później. Czy to samo spotka śmierć? Czy obecne pokolenie zdoła zrozumieć i obłaskawić zegar biologiczny?

Współczesna biotechnologia nie tylko zadaje te pytania, ale też intensywnie pracuje na rzecz uzyskania odpowiedzi. Jeszcze aktywniej działają w tym obszarze organizacje, które pragną przełożyć doniesienia naukowe na praktyczne zastosowania. Jedną z nich jest powołana niedawno do życia firma Altos Labs, o której zrobiło się głośno głównie za sprawą rozpoznawalnych inwestorów, do których należą m.in. Jeff Bezos (uznawany za najbogatszego człowieka na świecie; były CEO Amazona) oraz Jurij Milner (włożył pieniądze m.in. w Facebooka, Airbnb, Spotify czy WhatsApp). Czy działalność tej organizacji to nowe, bo odpowiednio zasilone pieniędzmi, oblicze nauki, czy kapryśny sen miliarderów (Bezos ma 58 lat, Milner 61) o nieśmiertelności?

Ekscentryczni miliarderzy znani są z powoływania do życia kontrowersyjnych projektów. Z drugiej jednak strony obraz działalności organizacji kształtowany jest przez media, które często wyolbrzymiają i stosują uproszczenia. Nie inaczej stało się w tym przypadku. Ani w notatce prasowej, ani na oficjalnej stronie Altos Labs, ani w jakiejkolwiek wypowiedzi ich przedstawicieli nie znajdziemy informacji na temat tego, że celem organizacji jest – jak pisało wielu dziennikarzy – pokonanie śmierci czy dążenie do nieśmiertelności.

Polityka 9.2022 (3352) z dnia 22.02.2022; Nauka i cywilizacja; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Cofanie zegara"
Reklama