Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Cofanie zegara

Jeff Bezos szuka „eliksiru nieśmiertelności”

Zasadniczym problemem starzejącego się organizmu nie jest to, że w tkankach dochodzi do fizjologicznych awarii, lecz to, iż awarie te nie są naprawiane z odpowiednią efektywnością. Zasadniczym problemem starzejącego się organizmu nie jest to, że w tkankach dochodzi do fizjologicznych awarii, lecz to, iż awarie te nie są naprawiane z odpowiednią efektywnością. Mirosław Gryń / Polityka
Altos Labs, firma biotechnologiczna, założona m.in. przez twórcę Amazona, zamierza prowadzić badania na rzecz przywrócenia zdrowia i wytrzymałości ludzkich komórek. Czy to droga do uzyskania „eliksiru nieśmiertelności”?
Możliwe, że słowo „profilaktyka” poszerzy kiedyś swoją definicję i będzie oznaczało nie tylko zdrowy tryb życia i szczepienia, ale również precyzyjne wyprzedzanie zmian degeneracyjnych.Shutterstock Możliwe, że słowo „profilaktyka” poszerzy kiedyś swoją definicję i będzie oznaczało nie tylko zdrowy tryb życia i szczepienia, ale również precyzyjne wyprzedzanie zmian degeneracyjnych.

Od tysięcy lat żyjemy w przeświadczeniu, że choroby, starość oraz śmierć są jak trzy napędzające się nawzajem zębatki. Człowiek choruje, bo się starzeje, staje się stary, gdyż zgromadził wiele chorób; musi umrzeć, ponieważ się postarzał i jest schorowany. Nieuchronne, obarczone chorobami podążanie w stronę śmierci jest tak głęboko zakorzenione w kulturze, że każda próba przełamania tego schematu traktowana jest jak zabawa w Boga, świadectwo pychy i droga do zguby. Stopniowo jednak padają kolejne bastiony tej wiary.

Polityka 9.2022 (3352) z dnia 22.02.2022; Nauka i cywilizacja; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Cofanie zegara"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >