Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Powrót II RP

Mit II RP

W czasach PRL w wielu tradycyjnych polskich domach za najpiękniejszą epokę polskich dziejów, uważano dwudziestolecie międzywojenne. W czasach PRL w wielu tradycyjnych polskich domach za najpiękniejszą epokę polskich dziejów, uważano dwudziestolecie międzywojenne. Max Skorwider
Premier Morawiecki straszył nie tak dawno Europę III wojną światową. Jarosław Kaczyński ostrzegał przed narodzinami IV Rzeszy. Żeby zrozumieć PiS, trzeba odczytać dalekosiężny plan Kaczyńskiego dla Polski.
Dr. hab. Marek Węcowski, prof. UW.Justyna Sobolewska/Polityka Dr. hab. Marek Węcowski, prof. UW.

Patrząc na wysiłki ludzi PiS w niszczeniu polskiej demokracji, trudno oprzeć się wrażeniu, że nie mają oni żadnego planu poza jak najdłuższym utrzymaniem się u władzy. Jak dokładnie wyobrażają sobie przyszłość Polski, którą skonfliktowali ze wszystkimi na zewnątrz i głęboko podzielili wewnętrznie? Ponieważ jednak znamy Kaczyńskiego jako polityka myślącego długofalowo, warto założyć, że ma jakiś plan dla Polski i zastanowić się, na czym on może polegać. Oto jedna z możliwych interpretacji.

Owszem, zwracano już uwagę na ogólniejsze ideologiczne koncepcje kierujące postępowaniem PiS, jak staroświecki mesjanizm przypisujący Polsce wyjątkową dziejową rolę, przekonanie o wrodzonej historycznej niewinności Polaków, a na najniższym poziomie obsesję obrony tradycji, rzekomo zagrożonej zalewem zachodniej degeneracji.

Polityka 9.2022 (3352) z dnia 22.02.2022; Ogląd i pogląd; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Powrót II RP"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >