Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Powrót II RP

Mit II RP

W czasach PRL w wielu tradycyjnych polskich domach za najpiękniejszą epokę polskich dziejów, uważano dwudziestolecie międzywojenne. W czasach PRL w wielu tradycyjnych polskich domach za najpiękniejszą epokę polskich dziejów, uważano dwudziestolecie międzywojenne. Max Skorwider
Premier Morawiecki straszył nie tak dawno Europę III wojną światową. Jarosław Kaczyński ostrzegał przed narodzinami IV Rzeszy. Żeby zrozumieć PiS, trzeba odczytać dalekosiężny plan Kaczyńskiego dla Polski.
Dr. hab. Marek Węcowski, prof. UW.Justyna Sobolewska/Polityka Dr. hab. Marek Węcowski, prof. UW.

Patrząc na wysiłki ludzi PiS w niszczeniu polskiej demokracji, trudno oprzeć się wrażeniu, że nie mają oni żadnego planu poza jak najdłuższym utrzymaniem się u władzy. Jak dokładnie wyobrażają sobie przyszłość Polski, którą skonfliktowali ze wszystkimi na zewnątrz i głęboko podzielili wewnętrznie? Ponieważ jednak znamy Kaczyńskiego jako polityka myślącego długofalowo, warto założyć, że ma jakiś plan dla Polski i zastanowić się, na czym on może polegać. Oto jedna z możliwych interpretacji.

Owszem, zwracano już uwagę na ogólniejsze ideologiczne koncepcje kierujące postępowaniem PiS, jak staroświecki mesjanizm przypisujący Polsce wyjątkową dziejową rolę, przekonanie o wrodzonej historycznej niewinności Polaków, a na najniższym poziomie obsesję obrony tradycji, rzekomo zagrożonej zalewem zachodniej degeneracji. Wszystko to, choć bardzo ważne, ponieważ wywołuje kolejne fale agresji przeciw wszystkim już chyba mniejszościom w Polsce i świat dookoła, wydaje się jednak tylko formą. A w zasadzie przejawem czegoś o wiele głębszego.

Otóż w czasach PRL w wielu tradycyjnych polskich domach za najpiękniejszą epokę polskich dziejów, czas prawdziwej, wręcz mitycznej szczęśliwości Polaków, uważano dwudziestolecie międzywojenne. W siermiężnym PRL na tym ideale wychowało się kilka pokoleń Polek i Polaków. To była mocarstwowa wizja Polski z Wilnem i Lwowem, dumne wspomnienie czasu scalania rozdartego zaborami kraju, sukcesu modernizacji, Centralnego Okręgu Przemysłowego, Gdyni, wreszcie cudownego zwycięstwa nad bolszewicką nawałą. Do tego myśl o idealnym przywódcy, marszałku Józefie Piłsudskim. Peerelowska edukacja i indoktrynacja nie były w stanie naruszyć tego ideału.

Nostalgiczna wizja

Miała jednak ta wizja fundamentalną słabość wewnętrzną. Jeżeli przedwojenna Polska była tak wspaniała i miała tak znakomitych przywódców, to dlaczego rozpadła się jak domek z kart we wrześniu 1939 r.

Polityka 9.2022 (3352) z dnia 22.02.2022; Ogląd i pogląd; s. 80
Oryginalny tytuł tekstu: "Powrót II RP"
Reklama