Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Małżeństwo z rozsądku

Ostatnia żona Jagiełły

Cztery żony Jagiełły: Jadwiga Andegaweńska, Anna Cylejska, Elżbieta Granowska i Zofia Holszańska, rycina z dzieła Ludovica Deciusa „De Jagellonum liberii”, 1521 r. Cztery żony Jagiełły: Jadwiga Andegaweńska, Anna Cylejska, Elżbieta Granowska i Zofia Holszańska, rycina z dzieła Ludovica Deciusa „De Jagellonum liberii”, 1521 r. materiały prasowe
600 lat temu Władysław Jagiełło poślubił Sonkę Holszańską, swoją czwartą i ostatnią żonę. Nie była to dobrana para, ale ich związek uratował unię polsko-litewską.
Władysław II Jagiełło na portrecie Jana Trycjusza z XVII w.EAST NEWS Władysław II Jagiełło na portrecie Jana Trycjusza z XVII w.

O okolicznościach ślubu pierwszego Jagiellona wiadomo niewiele. Pewne jest, że stało się to w lutym 1422 r. w Nowogródku, a ceremonii przewodniczył biskup żmudzki Maciej. Wybranka Jagiełły – Sonka Holszańska – wywodziła się ze starego kniaziowskiego rodu spokrewnionego z Giedyminowiczami. W dniu ślubu mogła mieć 17 lat, być może nawet mniej. Z kolei król liczył dobrze ponad 60, a może nawet 70 lat (rok narodzin Jagiełły pozostaje nieznany – historycy umieszczają go w latach 1351–55).

Polityka 9.2022 (3352) z dnia 22.02.2022; Historia; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Małżeństwo z rozsądku"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >