Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Prawo na surowo

Nie cackać się, pozwolić zgnić w celi. Ziobro zaostrza kary

Projekt Zbigniewa Ziobry ma być zapewne lokomotywą wyborczą Solidarnej Polski w wyborach parlamentarnych. Projekt Zbigniewa Ziobry ma być zapewne lokomotywą wyborczą Solidarnej Polski w wyborach parlamentarnych. Sean Gladwell / Getty Images
Wracamy do PRL? Bezwzględne dożywocie zamiast niemożliwej do przywrócenia kary śmierci. Kara do 30 lat więzienia. Zaostrzenie najniższych wymiarów kar i ograniczenie możliwości ich zawieszania, żeby zmusić sądy do surowszego karania. Sejmowa komisja sprawiedliwości raźno pracuje nad projektem ministra Ziobry.
Im dłuższy pobyt w więzieniu, tym mniejsza szansa na resocjalizację i tym większa groźba, że skazany nie poradzi sobie na wolności.PantherMedia Im dłuższy pobyt w więzieniu, tym mniejsza szansa na resocjalizację i tym większa groźba, że skazany nie poradzi sobie na wolności.

Prezentując ten projekt, Zbigniew Ziobro powiedział: „Dobre prawo dające poczucie sprawiedliwości nie może pobłażać sprawcom najcięższych zbrodni”. Jakby pobłażało: Polska przoduje w Unii w liczbie więźniów w proporcji do liczby ludności. Już po rozpoczęciu prac nad projektem, wykorzystując wojnę w Ukrainie, Ziobro zapowiedział dodanie przepisów w rodzaju „szpieg+”: zaostrzenie kary za szpiegostwo, poszerzenie jego definicji na m.in. „działania maskujące działalność szpiegowską” i dodanie nowego przestępstwa, w sam raz dla dziennikarzy: „pozyskiwanie informacji godzących w interesy państwa polskiego m.

Polityka 16.2022 (3359) z dnia 12.04.2022; Polityka; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawo na surowo"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >