Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Co emitują fortepiany

Z życia sfer

W kraju wzbiera fala spontanicznego usuwania z przestrzeni publicznej różnych obiektów i symboli.

W zachodniej Polsce usunięto trzy pomniki upamiętniające komunizm (m.in. pomnik czerwonoarmisty w Siedlcu koło Wolsztyna), a w Cieszynie nieznani sprawcy zdemolowali fortepian zewnętrzny, zainstalowany w celach rozrywkowo-rekreacyjnych na tamtejszym rynku. Wzniesione przez komunistyczne władze pomniki były obecne w przestrzeni publicznej od kilkudziesięciu lat, fortepian stał w tej przestrzeni zaledwie trzy dni.

„Zachęcamy do twórczej ekspresji” – informowały na oficjalnym profilu władze Cieszyna, dumne z uruchomienia muzycznej atrakcji. Niestety, ładunek ekspresji drzemiący w niektórych mieszkańcach przekroczył oczekiwania, a potrzeba bliskiego kontaktu z instrumentem była na tyle niepohamowana, że już trzeciego dnia po zainstalowaniu operator miejskiego monitoringu zaobserwował w nocy trzy osoby, które podeszły do fortepianu, podniosły go i wywróciły do góry nogami. Sprawców ujęto i przekazano policji, która prowadzi intensywne postępowanie w sprawie.

Powody obalenia trzech pomników są znane i mają bezpośredni związek z agresją Rosji na Ukrainę, bo – jak przyznał szef IPN – „stawianie na cokołach tych, którzy niewolili niepodległe państwa, a dziś stają się wzorem dla ludobójców XXI w., jest niesprawiedliwością, gwałtem na prawdzie historycznej i przyzwoitości”. Powodów przewrócenia fortepianu na razie nie znamy; nie wiadomo przedstawicielami jakich sił byli ci, co go przewrócili, ani symbolem czego, ich zdaniem, był zaatakowany instrument. Może chodziło o upewnienie się, czy nie jest od spodu wymalowany na tęczowo? A może po prostu sprawcy nie umieli grać na fortepianie i kierowani poczuciem społecznej sprawiedliwości postanowili, że ci, którzy umieją, też nie zagrają? Nie wykluczałbym antyszczepionkowców i zwolenników posła Brauna, którzy zewnętrzne fortepiany mogą uznawać za wymysł Żydów, lewaków i Sorosa, a emitowane przez nie fale akustyczne – za równie szkodliwe jak smugi kondensacyjne i maszty sieci 5G, których celem jest umysłowa degeneracja Polaków.

Polityka 18.2022 (3361) z dnia 26.04.2022; Felietony; s. 120
Oryginalny tytuł tekstu: "Co emitują fortepiany"
Reklama