Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Utrwalacze polskości

Z życia sfer

To, czego nie zdołają wykupić u nas pazerni Niemcy, zdaniem zwolenników Konfederacji i tak zostanie zjedzone przez 2,5 mln uchodźców z Ukrainy.

Mamy wojnę w Ukrainie, inflację, drożyznę, a do tego Niemcy wykupują nam olej słonecznikowy; zresztą nie tylko, bo prezydent Łukaszenka w przemówieniu z okazji Wielkanocy alarmował, że w Polsce i krajach bałtyckich brakuje kaszy i soli. Co się z tą kaszą i solą stało, nie ujawnił, ale wystarczy posłuchać, co o Niemcach mówią Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki, żeby nie mieć wątpliwości, że to oni za tym stoją, bo są antypolscy i chcą za wszelką cenę dominować w Europie.

Z powodu braku kaszy i soli Łukaszence, który jest ciepłym człowiekiem, żal Polaków. „Byli tacy szczęśliwi, tacy weseli, żyli w takim bogatym świecie” – mówił, tymczasem teraz „stoją wzdłuż granicy i proszą nas, żebyśmy ich wpuścili na Białoruś, żeby mogli kupić przynajmniej kaszę gryczaną”. Białoruś, która kaszę i sól posiada, chciałaby pomóc, ale nie może m.in. z powodu wznoszonego przez Polskę muru granicznego, którym Polska strzela sobie w stopę i na własne życzenie odcina się od białoruskiej kaszy i soli.

To, czego nie zdołają wykupić u nas pazerni Niemcy, zdaniem zwolenników Konfederacji i tak zostanie zjedzone przez 2,5 mln uchodźców z Ukrainy, których Polacy karmią i utrzymują. W dodatku małopolska kurator oświaty Barbara Nowak ostrzega, że fala wygłodniałych uchodźców to woda na młyn opozycyjnych środowisk, których celem jest wyrugowanie polskości z naszych szkół. „Postulują zaprzestanie uczenia polskiej historii i literatury pod pretekstem dbałości o odczucia Ukraińców” – alarmuje na Twitterze Nowak i stawia sprawę jasno: „Nie ma zgody na rezygnację z polskości!”.

Zgadzam się z nią, że polska historia i literatura powinny nadal być polskie i że polskość nie może być z nich wyrugowana, tak jak z „Dziadów” Mickiewicza wystawionych niedawno w Teatrze im.

Polityka 19.2022 (3362) z dnia 03.05.2022; Felietony; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Utrwalacze polskości"
Reklama