„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Czy Polska jest do powstrzymania

Mizerski na bis

Nie wiem, dlaczego Patryk Jaki, doskonale wiedząc, jaka jest sytuacja, nie nawołuje, żeby Polska wystąpiła z Unii.

Politycy Zjednoczonej Prawicy przyznają, że Unia Europejska od dawna nie spełnia ich oczekiwań polegających na tym, że daje Polsce kasę bez wtrącania się w jej wewnętrzne sprawy i robienia obraźliwych uwag na temat panującej w Polsce praworządności. Politycy ci nie kryją oburzenia faktem, że nie dość, że Unia obraźliwe uwagi robi, to w dodatku i tak nie daje pieniędzy, czym dodatkowo Polskę obraża.

Należenie do takiej Unii traci sens, powiadają, zwłaszcza że bezprawne, wymierzone w Polskę wyroki TSUE wprowadzają w polski system wymiaru sprawiedliwości chaos, który Polskę osłabia. „Być może są państwa w UE, którym na tym zależy, żeby Polska była słaba, żeby nie mogła się reformować” – spekuluje w telewizji Polsat europoseł Patryk Jaki. Chodzi o państwa, które konkurują z Polską i które denerwuje to, że niestety w tej konkurencji przegrywają.

Zdaniem Jakiego, który siedzi w Brukseli, więc wie, co mówi, Polska w ostatnich latach tak urosła, że w Unii już rozumieją, że jak urośnie jeszcze trochę i dokończy reformę sądownictwa, „będzie już nie do powstrzymania”. Patryk Jaki nie przesądza, co Polska wtedy zrobi, ale umówmy się: Unia ma się czego bać, dlatego na wszelki wypadek już teraz nęka Polskę wyrokami i odmawia należnych jej pieniędzy. „Dokładnie tak samo było w XVIII w.” – mówi, przypominając, że już wtedy z obawy o to, że Polska będzie nie do powstrzymania, „państwa sąsiednie robiły wszystko, żeby Polska nie mogła się zreformować”. Dziś szczególnie niebezpieczne są Niemcy i Francja, chcące przy użyciu unijnych narzędzi Polskę zdominować, wykorzystując do tego „swoich Polaków, swoje spółki-córki niemieckie, takie jak Platforma”.

Nie wiem, dlaczego Patryk Jaki, doskonale wiedząc, jaka jest sytuacja, nie nawołuje, żeby Polska wystąpiła z Unii.

Polityka 20.2022 (3363) z dnia 10.05.2022; Felietony; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy Polska jest do powstrzymania"
Reklama