Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wznowienie antysemickie

Jak to się stało, że antysemickie „Tematy niebezpieczne” znów są w sprzedaży?

„Tematy niebezpieczne” są dość chaotycznym zbiorem streszczeń wykładów oraz felietonów Ratajczaka. „Tematy niebezpieczne” są dość chaotycznym zbiorem streszczeń wykładów oraz felietonów Ratajczaka. https://3dom.pro/
W środowiskach skrajnie prawicowych Dariusz Ratajczak uchodzi za naukowca, który „umarł za wierność swoim poglądom”.

Antysemickie książki Dariusza Ratajczaka „Tematy niebezpieczne” znów są w sprzedaży. Od czasu pierwszej publikacji – przeszło 20 lat temu – książki, w których autor pisał, że liczba Żydów zgładzonych przez Niemców w obozach koncentracyjnych podczas drugiej wojny światowej jest znacznie zawyżona, były powielane przede wszystkim przez narodowe lub faszystowskie portale internetowe. „Tematy niebezpieczne” osiągnęły status „białego kruka” – na jednym z portali aukcyjnych cena papierowego wydania przekraczała 200 zł. Tymczasem od początku sierpnia można je kupić legalnie za pośrednictwem wydawnictwa 3DOM.

W środowiskach skrajnie prawicowych Dariusz Ratajczak uchodzi za naukowca, który „umarł za wierność swoim poglądom”. W 1999 r. sąd uznał go winnym kłamstwa oświęcimskiego. W efekcie władze Uniwersytetu Opolskiego, gdzie wówczas pracował, usunęły go z uczelni. W 2010 r. jego ciało znaleziono na parkingu przed centrum handlowym w Opolu. Biegli stwierdzili zatrucie alkoholem etylowym.

„Tematy niebezpieczne” są dość chaotycznym zbiorem streszczeń wykładów oraz felietonów Ratajczaka. Żadną miarą nie mogą one aspirować do miana publikacji naukowej. Pozostałym książkom znajdującym się w ofercie wydawnictwa 3DOM także brak rzetelnego wprowadzenia historycznego czy choćby próby krytycznego komentarza. Prezentują one za to szeroki wachlarz antysemickich klisz, włącznie z tą o „trwającym od stuleci spisku, którego celem jest zaprowadzenie nowego porządku polegającego na przejęciu przez żydów władzy nad światem” (pisownia oryg.). W sprzedaży obok antyaborcyjnej, antyszczepionkowej, a ostatnio też antyukraińskiej literatury znajdują się również książki polityków Konfederacji: Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna.

Polityka 33.2022 (3376) z dnia 09.08.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Wznowienie antysemickie"
Reklama