Kraj

Pan od Hitu

Wojciech Roszkowski, pan od Hitu. Co się stało z szanowanym kiedyś historykiem?

Wojciech Roszkowski Wojciech Roszkowski Michał Woźniak / East News
Kim jest Wojciech Roszkowski, autor najbardziej kontrowersyjnego podręcznika w dziejach III RP?
Szef MEiN Przemysław Czarnek zamówił u Roszkowskiego konkretny produkt i doskonale wiedział, jaki będzie efekt.Jacek Szydłowski/Forum Szef MEiN Przemysław Czarnek zamówił u Roszkowskiego konkretny produkt i doskonale wiedział, jaki będzie efekt.

Podręcznik do przedmiotu Historia i Teraźniejszość faktycznie okazał się hitem. Serwisy internetowe na wyrywki cytują co bardziej kuriozalne fragmenty, a słupki sprzedaży wystrzeliły w górę. Jego autor prof. Wojciech Roszkowski nagle znalazł się w centrum publicznej uwagi, chociaż pewnie w innej roli, niż sam siebie chciałby widzieć. Bo dominuje nie tyle pomstowanie na jego radykalne tezy i osobliwy styl retoryczny, co drwina i politowanie dla dosyć już wiekowego profesora, który – jak najczęściej słychać – odkleił się od rzeczywistości i przestał ogarniać współczesny świat.

Wszystko zresztą wskazuje, że ten rodzaj perswazji po prostu już nie ma prawa zadziałać. Przed rozpoczęciem roku szkolnego coraz więcej szkół dołączało do akcji „Szkoła wolna od (s)HiTu”, deklarując bojkot podręcznika. Ale nawet jeśli trafi do większości klas w szkołach średnich, pewnie już na dobre stanie się przedmiotem szyderstwa, młodzieżowej beki. Zapewne nie do przełamania. Co trzeźwiejsi konserwatyści – niestety najczęściej odlegli od obozu władzy – nie bez kozery więc lamentują, że to prosta droga do ostatecznej kompromitacji konserwatywnych idei w oczach młodego pokolenia.

Tym bardziej że sprawcą zamieszania nie jest byle podrzędny autor na usługach rządzącej partii, tylko jeden z najważniejszych badaczy najnowszych dziejów Polski. Postać emblematyczna dla środowiska historyków, z rzadko kwestionowanym dorobkiem naukowym, a do tego kawaler Orderu Orła Białego. Jak to się stało, że szanowany historyk stał się po latach bohaterem memów?

1.

„Autor nie jest narodowcem ani piłsudczykiem, ludowcem czy socjalistą, filosemitą czy antysemitą, nie jest też marksistą. Stara się szanować wszystkie poglądy nie godzące w wartości moralne jednostki ludzkiej i społeczeństwa.

Polityka 36.2022 (3379) z dnia 30.08.2022; Polityka; s. 22
Oryginalny tytuł tekstu: "Pan od Hitu"
Reklama