Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Bieda-kradzieże

Uwaga, plaga! Polacy z biedy zaczęli kraść na potęgę

. . Youtube
W sklepach jest coraz drożej. I coraz częściej zdarzają się w nich kradzieże. Według policji popełniają je dotąd niekarani starsi ludzie, do niedawna zwykli klienci. Nie radzą sobie z biedą. Ale kradną i młodzi, usprawiedliwiając się brakiem pieniędzy.

Mały sklep osiedlowy na warszawskiej Ochocie prowadzony przez małżeństwo. Mieszkają nad sklepem, w salonie w rogu mruga stale włączony monitor z widokiem wnętrza sklepu z kamer, które niedawno zamontowali. Ekspedientka zza lady ma zasłonięty widok na chłodnię, więc to oni w mieszkaniu na monitorze zauważyli mężczyznę w czapce z daszkiem, gdy jednym ruchem ręki zgarnął do torby wszystkie leżące na półce masła. – Od razu wybiegliśmy, ale zdążył uciec – mówi ciągle poruszona właścicielka sklepu. Bo, zaznacza, to zawsze była spokojna okolica, stali klienci, dotąd takie rzeczy się nie zdarzały. A nie ma u nas ubezpieczenia od kradzieży, nikt im nie zwróci za ukradziony towar. A zaraz potem okazało się, że i stały klient ich okradał. Wyszło to na jaw, gdy ekspedientka raz przy płaceniu poprosiła, żeby pokazał, co ma w torbie, i okazało się, że ma w niej więcej produktów. – Zwykle dziewczyny się krępowały, żeby zaglądać ludziom do toreb, bo obowiązywało jakieś zaufanie, szczególnie wobec stałych klientów, a tu proszę, no przykro – mówi właścicielka sklepu. A może to z biedy, z głodu? – Złodziej to złodziej – ucina dywagacje.

Adam Suliga, specjalista do spraw bezpieczeństwa w Polskiej Izbie Handlu, rozumie takie podejście. Dla właścicieli najważniejsze jest, żeby sklep nie ponosił strat, a teraz żywność zaczyna być kradziona jak nigdy wcześniej – to zauważa cała branża. Według danych Komendy Głównej Policji skala kradzieży sklepowych wzrosła o ponad 30 proc. rok do roku. Takiego skoku nigdy wcześniej nie było. W pierwszym półroczu 2021 r. zgłoszonych przestępstw kradzieży było prawie 13,5 tys., a w pierwszym półroczu bieżącego roku ponad 17 tys. Wzrost dotyczy wszystkich województw, a najgorzej było i jest w Dolnośląskiem.

Polityka 39.2022 (3382) z dnia 20.09.2022; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Bieda-kradzieże"
Reklama