Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Swoi u Sasina

Swoi u Sasina. Błyskawiczna kariera syna europosła PiS

Mateusz Kuźmiuk Mateusz Kuźmiuk Marcin Kucewicz / Agencja Gazeta
W Ministerstwie Aktywów Państwowych ekspertem był przez jakiś czas Mateusz Kuźmiuk (rocznik 1992), syn europosła Zbigniewa Kuźmiuka. Niedawno zdobył dyplom MBA, który uprawnia go do zasiadania w radach nadzorczych spółek skarbu państwa.

W PiS nie jest tajemnicą, że jeśli nie znajdzie się dla kogoś miejsce w radzie nadzorczej państwowej spółki czy instytucji albo w agencji rolnej, to można się zaczepić na etacie eksperta w jakimś ministerstwie. W 2020 r. w Ministerstwie Aktywów Państwowych, którym zarządza wicepremier Jacek Sasin, ekspertem w departamencie nadzoru nad spółkami Skarbu Państwa został Mateusz Kuźmiuk (rocznik 1992). To syn europosła Zbigniewa Kuźmiuka. „Mój syn Mateusz zdecydował się na start w wyborach samorządowych do Rady Miasta Radomia. Zawsze towarzyszył mi w mojej drodze politycznej, a teraz rozpoczyna własną. Mocno go wspieram i Państwa również proszę o poparcie” – apelował ojciec, całkiem zresztą skutecznie, bo syn w 2018 r. został radnym. Z jego oświadczenia majątkowego wynika, że w 2021 r. zarobił jako ekspert MAP 69 tys. zł.

Zapytaliśmy ministerstwo o to, od kiedy, w jakim zakresie, komu i za jakie wynagrodzenie doradza Mateusz Kuźmiuk. Dostaliśmy zdawkową odpowiedź, że „nie jest pracownikiem Ministerstwa”. Ponowiliśmy pytanie o to, czy kiedykolwiek pracował dla resortu, ale MAP odpowiedziało, że informacje, o które prosimy, „nie odnoszą się do działania Ministerstwa jako instytucji publicznej, dążą bowiem do ujawnienia informacji dotyczących określonej osoby fizycznej”. Uznano też, że „zarówno informacja o zatrudnieniu w instytucji osoby niepełniącej funkcji publicznej, jak i informacje o jej wynagrodzeniu nie stanowią informacji publicznej”. To dość zaskakujące, bo resort Sasina jawnie przyznaje, że eksperci, których zatrudnia, nie mają nic wspólnego z działalnością MAP jako instytucji publicznej. Co zatem tam robią?

Jednak Mateusz Kuźmiuk potwierdził w rozmowie z POLITYKĄ to, co napisał w oświadczeniu majątkowym: że do marca tego roku był zatrudniony w resorcie Jacka Sasina.

Polityka 40.2022 (3383) z dnia 27.09.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Swoi u Sasina"
Reklama