Afera z mailami ze skrzynki Dworczyka wciąż się rozrasta. Kto na niej korzysta, co z niej wynika i dlaczego nikt do tej pory nie poniósł konsekwencji?
Jest kłopot z papierowymi pieniędzmi. Ubywa bankomatów, kurczy się też sieć oddziałów banków. W sklepach coraz trudniej zapłacić pieniędzmi. Większe transakcje w banknotach stają się podejrzane.
Władza PiS szuka ucieczki przed feralną zimą, łapiąc się wszystkiego, co odwróci uwagę od węgla, gazu, inflacji, cen i stóp procentowych. Sporo wskazuje na to, że po raz pierwszy od dawna może się to rządzącym nie udać.
Kamienie milowe niezrealizowane, pieniędzy nie ma, a władza pokazała, że jak chce, to może. Ale może też nie chcieć. I nic nie musi.
Na niemal wszystkich piersiach z kurczaka marki własnej, dostępnych w popularnych supermarketach, chorobę białych włókien (WS) widać gołym okiem – wynika z badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki.
W Ministerstwie Aktywów Państwowych ekspertem był przez jakiś czas Mateusz Kuźmiuk (rocznik 1992), syn europosła Zbigniewa Kuźmiuka. Niedawno zdobył dyplom MBA, który uprawnia go do zasiadania w radach nadzorczych spółek skarbu państwa.
Rosyjskie władze działają według zasady, że wszelki opór społeczny trzeba natychmiast „zdjąć z ulicy” i zesłać na wojnę. Machina propagandowa działa przy tym na pełnych obrotach.
Szef watykańskiego ministerstwa ekonomii ks. Juan Guerrero przewiduje, że najbliższe lata będą trudne: „czas wyrzeczeń się nie skończył”.
Śmierć Amini wydarzyła się w złym momencie dla reżimu.
Przyszła premierka posługuje się dawnym hasłem faszystów: Bóg, ojczyzna i rodzina.
Państwo cieknie. Setki milionów złotych płyną do zaprzyjaźnionych z władzą tzw. jednostek pozabudżetowych. Poza kontrolą. Tworzy się sieć powoływanych ad hoc instytucji, w których posady dostają ludzie powiązani z rządzącą prawicą.
Moralny absolutyzm, tropienie zdrajców we własnych opozycyjnych szeregach, podatność na teorie spiskowe. Mocny przekaz może być skuteczny w dyskusji z nieprzebierającymi w środkach rządzącymi. Ale czasem może też opozycji zaszkodzić.
Zrzutka na pozwanie ministra Czarnka oraz prof. Roszkowskiego za stygmatyzowanie dzieci z in vitro zakończyła się sukcesem. Rzeczywistość w Polsce jest jednak bardziej brutalna niż podręcznik do historii i teraźniejszości. I pozew tego nie zmieni.
Grzegorz L. opisał w pamiętniku, jak zabił swojego ojczyma, ale teraz twierdzi, że wszystko zmyślił, bo grozi mu dożywocie. Sprawa wyszła na jaw po pięciu latach przez przypadek.
Czy sprzeciw zwykłych obywateli może położyć kres polowaniom na zwierzęta? Sezon łowiecki właśnie się rozkręca.
W dzieciństwie ciągle słyszały: nie wierć się, przestań się bujać, owsiki masz? Albo: nie gadaj, nie przeszkadzaj, nie przerywaj. Diagnoza przyszła znacznie później.
To dobry pomysł, żeby zapisać majątek organizacji pomagającej innym. Pod warunkiem że prawidłowo się to zrobi.
Polski węgiel miał nam gwarantować bezpieczeństwo energetyczne, dlatego rząd na kopalnie i górników nigdy nie szczędził pieniędzy. A jednak dziś Polska wyczekuje statków wiozących importowany węgiel z nadzieją, że dzięki niemu przetrwa zimę.
Rozmowa z prof. Witoldem Orłowskim, ekonomistą, o tym, jak niewiedza czyni nas bezbronnymi wobec demagogów i jak uczyć młodych ludzi podstaw ekonomii.
W ciągu ostatnich lat tematyka zrównoważonego rozwoju stała się jednym z najczęściej omawianych zagadnień. Coraz częściej temat ten pojawia się też w samych przedsiębiorstwach – zarówno jako element dyskusji podczas spotkań kadry zarządzającej, jak i w określanych przez firmę obowiązkach jej pracowników oraz oczekiwaniach wobec dostawców czy partnerów biznesowych.
Z powodu zbliżającej się zimy i możliwego kryzysu energetycznego Niemcom strach zajrzał w oczy. Aż się prosi, twierdzą zwolennicy ograniczeń, aby kierowcy w walce z Putinem zrezygnowali z bicia rekordów prędkości, wolniej jeździli, mniej zużywali benzyny i olejów. I w ten sposób pomogli go w końcu dobić.
To Kamila, u boku nieprzewidywalnego Karola III, może okazać się tajną bronią monarchii. I łącznikiem, który pozwoli doczekać Windsorom panowania Williama.
Mimo ujawniania kolejnych rosyjskich zbrodni w Ukrainie Rosjanie idą w zaparte. I choć nie liczą, że kogoś przekonają, wystarczy, że zasieją wątpliwość.
Europa wzywa Norwegów, aby w obliczu wojny w Ukrainie zwiększyli dostawy gazu ziemnego i obniżyli stawki. A Norwegowie debatują nad granicami solidarności.
Będąc w Niemczech można podglądać naturę od nieoczywistych stron.
200 lat temu odczytano hieroglify. Spodziewaliśmy się po starożytnych Egipcjanach mistyki i tajemnicy, tymczasem ich pismo dowodzi, że byli bardzo podobni do nas: praktyczni i rozkochani w życiu.
Wciąż nie rozumiemy mechanizmów pocovidowego zmętnienia świadomości. Nie poznaliśmy przyczyn zaburzeń w pracy mózgu ani sposobów leczenia. Ale wiadomo już przynajmniej, jak nie szkodzić.
Rolnicy w Azji wreszcie mogą uprawiać ryż, który ratuje przed ślepotą. Czekali na niego prawie dwie dekady.
Problem krótkowzroczności (miopii) narasta w zatrważającym tempie. Wielu specjalistów potwierdza, że częstotliwość diagnozowania tej wady wzroku dramatycznie wzrosła w wyniku ograniczeń związanych z pandemią COVID-19, szczególnie wśród dzieci. Długotrwała praca wzrokowa w bliskich odległościach i ograniczenie aktywności poza domem – to najczęstsze przyczyny rosnącej fali krótkowzroczności wśród dzieci. Czy jesteśmy w stanie odwrócić ten trend?
Na brytyjskim transatlantyku „Laconia” zginęło więcej ludzi niż w katastrofie „Titanica”. Zatopił go niemiecki U-Boot we wrześniu 1942 r.
Polska i Litwa 600 lat temu ukróciły ekspansję Zakonu Krzyżackiego. Jednak pokój podpisany nad jeziorem Mełno, choć stał się początkiem końca państwa zakonnego, rozczarowuje.
Nowe książki: „Polskie wojska operacyjne w Układzie Warszawskim”, spowiedź Andrzeja Friszkego oraz „Dzienniki tom II 1939–1949” Stanisława Ossowskiego.
Z taką brutalną dosłownością, a zarazem dogłębnym smutkiem o Marilyn Monroe nie opowiadał w kinie chyba jeszcze nikt.
Mocną stroną serialu są fakty i wielowątkowa, bogata opowieść.
To już nie ta rozbuchana, kosmiczna przygoda, lecz podszyte goryczą spojrzenie za kulisy wielkiej historii, rozgrywające się w mrocznych zaułkach.
Duży wpływ na odbiór „Uśmiechniętego” ma kontekst wojny w napadniętej Ukrainie.
Program obrósł w ciekawe wydarzenia towarzyszące: oprowadzanie, performanse, pokazy filmowe, wykłady, panele dyskusyjne.
Poetka Sylvia Plath popełniła samobójstwo w 1953 r. Jak mógł wyglądać ostatni rok jej życia? Szwedka Elin Cullhed próbuje to sobie zwizualizować.
To szczęśliwa okoliczność, że Marcin Wicha zaczął pisać felietony (i teraz również pisze je dla POLITYKI), bo robi to tak, jak nikt inny.
Ta opowieść ma wiele finałów.
Przedsięwzięcie rozpoczęło zamówienie z radiowej Dwójki. Ale odkurzenie dorobku słynnego Ennia Morricone wydaje się czynnością naturalną dla polskiej grupy Mitch&Mitch, szerokiej publiczności znanej z przypomnienia debiutu Zbigniewa Wodeckiego.
Na stulecie firmy Disney chiński pianista celebryta zrobił sympatyczny prezent firmie i słuchaczom.
Od płytowego debiutu Antka Sojki minęły już cztery lata i oto mamy jego nowy album.
„IO” to osobisty esej poświęcony budowaniu lepszych relacji ludzi ze zwierzętami. Ważny i nowatorski, ale czy zdobędzie nominację do Oscara i zapisze się w historii kina – to już sprawa dyskusyjna.
Książki Houellebecqa zwykle wyprzedzały rzeczywistość. Tym razem rzeczywistość wyprzedziła jego wyobraźnię, a „Unicestwianie” nie przekonuje. Tylko nowe u niego opisy bliskości i czułości wychodzą mu dobrze.
Ledwie wielki przemysł koncertowy ruszył na nowo, a już przypomnieliśmy sobie, że może być inny niż pandemia powód, by nie pójść na koncert – rozczarowanie swoim idolem.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Znalazłam swój dziennik z podróży do Moskwy późną jesienią 2014 r. Krym był już wtedy zajęty przez Rosję, trwała wojna w Donbasie. Nigdy wcześniej nie jechałam tam z takim lękiem.
Marieke Lucas Rijneveld jest jedną z najoryginalniejszych osób autorskich młodego pokolenia. Jego druga powieść potwierdza, że literatura może zachwycać, a jednocześnie mocno ściskać w żołądku.
Kultura obywatelskiego obowiązku, do której należał, podpowiadała mu, że nie wolno milczeć ani pozostawać biernym, gdy dzieje się zło. A zwłaszcza gdy ma się taką społeczną pozycję, jaką miał.
Zmarł Franciszek Pieczka, jeden z najbardziej szanowanych polskich aktorów. W plebiscycie POLITYKI uznano go za jednego z najwybitniejszych powojennych artystów.
Współczesna sztuka potrzebuje drogowskazów. Młoda współczesna sztuka potrzebuje ich po dwakroć. pomagają one zarówno publiczności, kolekcjonerom, jak i samym artystom odróżniać wartość od hucpy, jakość od bylejakości.
We wrześniu 1812 r. polscy żołnierze u boku Napoleona maszerowali przez zdobytą Moskwę. Stanowili część liczącej blisko 600-tys. Wielkiej Armii.
Myślimy o bezpiecznych torach codzienności i wizje versus rzeczywistość rozjeżdżają nam się już w pierwszym punkcie.
Wbrew potocznemu poglądowi, ktoś, kto „w nic nie wierzy”, to niekoniecznie ateista.
W Polsce, wbrew kalendarzowi, XIX w. wcale się nie skończył.
Na skutek utraty człowieczeństwa ogarnięty dobrobytem człowiek zrobi wszystko, żeby mu było jeszcze lepiej.
Kiedy wysychające latem rzeki, jeziora i zalewy odkrywały relikty przeszłości, przez chwilę można je było badać. Ostrożnie, ale jak najszybciej. Bo zanim przyjdzie kolejna wielka susza, mogą przestać istnieć.