Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kraj

Przepompownie

Przepompownie państwowej kasy. Tak się bogacą ludzie związani z PiS

Zaletą „jednostek pozabudżetowych” jest m.in. ukrywanie wydatków na cele, którymi władza nie chce się chwalić. Zaletą „jednostek pozabudżetowych” jest m.in. ukrywanie wydatków na cele, którymi władza nie chce się chwalić. Marcin Bondarowicz
Państwo cieknie. Setki milionów złotych płyną do zaprzyjaźnionych z władzą tzw. jednostek pozabudżetowych. Poza kontrolą. Tworzy się sieć powoływanych ad hoc instytucji, w których posady dostają ludzie powiązani z rządzącą prawicą.
Poseł Michał Szczerba ocenia, że Instytut Myśli Narodowej powstał specjalnie ze względu na możliwość pozyskania środowisk nacjonalistycznych przez PiS.Marcin Banaszkiewicz/FotoNews/Forum Poseł Michał Szczerba ocenia, że Instytut Myśli Narodowej powstał specjalnie ze względu na możliwość pozyskania środowisk nacjonalistycznych przez PiS.

Powstają i pączkują w zawrotnym tempie. Konsumują niebotyczne sumy. Miały przywrócić polską tożsamość i dumę, wykorzenić trujące miazmaty „obcej” zachodniej cywilizacji, finansować ważne społecznie cele. Są zaś wielofunkcyjnym narzędziem sprawowania władzy i uwłaszczania się na publicznych pieniądzach. Rezerwuarem synekur, które mają tę wyższość nad posadami w spółkach Skarbu Państwa i rządowej administracji, że można je mnożyć do woli.

„Jednostki pozabudżetowe”: rządowe instytuty, fundacje, fundusze, agencje działające najczęściej przy ministerstwach lub Kancelarii Premiera.

Polityka 40.2022 (3383) z dnia 27.09.2022; Polityka; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Przepompownie"
Reklama