Kultura

Archiwalia zebrane

Komiksy września 2022

materiały prasowe
materiały prasowe

Komiksy o wampirach Szlurpie i Burpie zawsze pozostawały w cieniu innych prac Tadeusza Baranowskiego. Nowe wydanie „Bezdomnych wampirów o zmierzchu” (Kultura Gniewu, 5/6) – w powiększonym formacie i uzupełnione o najnowsze epizody – to szansa, by nadrobić zaległości. Warto, bo słowny i sytuacyjny humor przygód nieporadnych i znękanych setkami lat życia po życiu krwiopijców nie ustępuje bardziej znanym dziełom Baranowskiego, a tu został wzbogacony sporą dawką politycznej i społecznej satyry oraz interesującą zabawą z konwencją komiksowego horroru. Album jest też dobrą okazją do przyjrzenia się ewolucji stylu artysty: najstarsze historyjki powstawały w połowie lat 80., najnowsze były rysowane już w czasie pandemii.

Ocena: 5/6

*

„Życie i wczasy 2012–2017” Anny Krztoń (Wydawnictwo Granda, 5/6) to rzecz z artystycznie innego bieguna. Album zbiera krótkie, autobiograficzne historie, publikowane na łamach zinów, dzisiaj już niedostępne. To bogate i różnorodne archiwum prac jednej z najciekawszych twórczyń komiksu niezależnego. Intymne, bardzo szczere i pełne ironii spojrzenie na rzeczywistość, związki, podróże i komiksową branżę, od rysowanych na gorąco szkiców, po nieco dłuższe formy, chwytające – jak zauważa w posłowiu Tomasz Pstrągowski – „idealne momenty nieidealnego życia”, często bliskie starym filmom Jarmuscha. Album jest kolejną częścią bardzo interesującej Biblioteki Polskiego Komiksu Niezależnego, wydawanej przez szczecińską oficynę Granda.

Ocena: 5/6

*

Całkiem niedawno ukazał się znakomity „Incel”, a teraz Jan Mazur wydaje „Ludziki zebrane 2013–2017” (wydanie własne, 4/6), zestaw krótkich historyjek, od których – jak sam pisze – „rozpoczęła się jego przygoda ze smutnymi patyczakami”.

Polityka 40.2022 (3383) z dnia 27.09.2022; Afisz. Premiery; s. 79
Oryginalny tytuł tekstu: "Archiwalia zebrane"
Reklama