Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Wychodzenie z mgły

Jak wyjść z covidowej mgły. Czeka nas pandemia zaburzeń poznawczych

Poszukiwania przyczyn mgły mózgowej są nadal wyzwaniem. Poszukiwania przyczyn mgły mózgowej są nadal wyzwaniem. Shutterstock
Wciąż nie rozumiemy mechanizmów pocovidowego zmętnienia świadomości. Nie poznaliśmy przyczyn zaburzeń w pracy mózgu ani sposobów leczenia. Ale wiadomo już przynajmniej, jak nie szkodzić.
Neurolodzy przewidują, że wraz z końcem pandemii wywołanej SARS-CoV-2 trzeba przygotować się na pandemię zaburzeń poznawczych.marketing.laser@ya.ru/PantherMedia Neurolodzy przewidują, że wraz z końcem pandemii wywołanej SARS-CoV-2 trzeba przygotować się na pandemię zaburzeń poznawczych.

Mgła mózgowa znalazła się w centrum uwagi za sprawą Covid-19. Pokrewne pojęcie do medycznego języka wprowadził jednak już na początku XIX w. niemiecki lekarz Georg Greiner. Jego pacjenci mieli objawy delirium, a on dla opisania ich deficytów poznawczych – zwłaszcza zaburzeń pamięci i koncentracji – używał określeń „zmętnienie świadomości” albo „zamglenie rozumu”. Przez kolejne lata nikt nie starał się doprecyzować tego terminu ani nie zajmowano się kryteriami diagnostycznymi.

Polityka 40.2022 (3383) z dnia 27.09.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Wychodzenie z mgły"
Reklama