Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Historia

Pokrzyżowane plany

Bitwa pod Grunwaldem i wojna golubska. Polacy i Litwini zmarnowali szansę

Wielki mistrz zakonu krzyżackiego Henryk von Plauen uwieczniony przez Jana Matejkę w „Bitwie pod Grunwaldem” (choć nie brał w niej udziału). Wielki mistrz zakonu krzyżackiego Henryk von Plauen uwieczniony przez Jana Matejkę w „Bitwie pod Grunwaldem” (choć nie brał w niej udziału). Forum
Polska i Litwa 600 lat temu ukróciły ekspansję Zakonu Krzyżackiego. Jednak pokój podpisany nad jeziorem Mełno, choć stał się początkiem końca państwa zakonnego, rozczarowuje.
Potwierdzenie traktatu przyjętego w Mełnie
27 września 1422 .DP Potwierdzenie traktatu przyjętego w Mełnie 27 września 1422 .

Nazajutrz po bitwie grunwaldzkiej mogło się wydawać, że dni Zakonu Krzyżackiego są policzone. Zdobyczne chorągwie rzucane pod nogi zwycięskiego Władysława Jagiełły i pobojowisko zasłane tysiącami krzyżackich trupów, w tym ponad dwiema setkami krzyżackiej starszyzny na czele z wielkim mistrzem Ulrichem von Jungingen, obrazowały skalę niewyobrażalnej klęski. Popularne powiedzenie o przetrąconym pod Grunwaldem kręgosłupie zakonu ukuto jednak na wyrost.

Polacy i Litwini zaprzepaścili szansę, zamiast dokończyć dzieła i zlikwidować państwo zakonne, pozwolili krzyżakom obronić Malbork oraz parę innych twierdz, a potem przejść do zwycięskiej kontrofensywy.

Polityka 40.2022 (3383) z dnia 27.09.2022; Historia; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Pokrzyżowane plany"
Reklama