Bohater „Poematu o Cydzie” to ideał średniowiecznego rycerza, który jest u nas mało znany. Mało kto wie, że jego pierwowzór – urodzony w 1043 r. Kastylijczyk Rodrigo Díaz – nie był tak idealny jak jego literacki odpowiednik.
Wielcy orędownicy sztuki czy bezwstydni pozerzy? Mistrzowie soft power czy średniowieczni celebryci? O książętach Burgundii opowiada Bart Van Loo, autor książki „Burgundczycy”.
Co nas, Europejczyków, bardziej ukształtowało – rzymskie prawo czy chrześcijańska religia? Grecka demokracja czy kultura dworska wieków średnich?
Co miało wpływ na dietę w średniowieczu i wczesnej nowożytności i dlaczego nasi przodkowie tak konserwatywnie podchodzili do jedzenia?
Dlaczego w średniowieczu wszystko zasypywano przyprawami, w poście można było jeść cukier i dlaczego królowa Bona nie przywiozła na Wawel włoszczyzny – opowiada prof. Jarosław Dumanowski.
Jak się ubierali i mieszkali plebejusze, gdy Europa wkraczała w nowożytność. Poznajemy ich majątek dzięki spisom zachowanym w Anglii.
Akurat historia o Excaliburze nie jest szczególnie nieznana, ale może kilka ciekawostek o najsłynniejszym mieczu świata Państwa zainteresuje.
Ludzie średniowiecza mają w sobie element tajemnicy, ponieważ znajdują się w pół drogi między tym, co dla nas znajome, a tym, co niedostępne – uważa Dan Jones, autor książki „Świt królestw. Jasna historia wieków ciemnych”.
Odkrycie złóż cennego surowca w XV-wiecznej Italii doprowadziło do wojny miast. Typowej dla ówczesnego świata. Zamieszani w nią byli nawet papieże.