Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Życie przy tablicy

Dorosłe kobiety z ADHD. „Zawsze miałam najwięcej uwag w dzienniczku”

Badania pokazują, że ok. 20 proc. osób z diagnozą ADHD jest też w spektrum autyzmu, które jest naprawdę bardzo szerokie i nie oznacza tylko bycia osobą całkowicie zamkniętą bądź geniuszem. Badania pokazują, że ok. 20 proc. osób z diagnozą ADHD jest też w spektrum autyzmu, które jest naprawdę bardzo szerokie i nie oznacza tylko bycia osobą całkowicie zamkniętą bądź geniuszem. Iza Kucharska
W dzieciństwie ciągle słyszały: nie wierć się, przestań się bujać, owsiki masz? Albo: nie gadaj, nie przeszkadzaj, nie przerywaj. Diagnoza przyszła znacznie później.
Ogromnym problemem dla osób z ADHD jest ciągłe rozpraszanie się, a przez to niekończenie rozpoczętych czynności, szczególnie tych codziennych, drobnych.PantherMedia Ogromnym problemem dla osób z ADHD jest ciągłe rozpraszanie się, a przez to niekończenie rozpoczętych czynności, szczególnie tych codziennych, drobnych.

Problemy sypały się jeden po drugim. Najpierw wypadek i kontuzja. Kłopoty na studiach i w pracy. Im robiło się trudniej, tym więcej terminów zawalała. Zapomniała, zaspała. Pojechała odwiedzić rodzinę. I wtedy rozpadło się wszystko. – Zaczął się covid. Ja w Polsce, moja praca za granicą. Zresztą jej już też zaraz nie było, moja branża padła. Mimo ambicji i ciężkiej pracy kariery nie zrobiłam. W 30. roku życia wróciłam do rodziców – wspomina Joanna Fight, dziś nauczycielka angielskiego. Przyszło załamanie. Psychiatra stwierdził depresję, przepisał leki. Ale nie działały. Potem były kolejne leki, coraz większe dawki, jeden, drugi, trzeci lekarz. Tak minęły dwa lata. – Nie chciałam się zabić, ale nie miałam siły żyć – wyjaśnia. – Umówiłam się na teleporadę z kolejną psycholożką.

Polityka 40.2022 (3383) z dnia 27.09.2022; Społeczeństwo; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Życie przy tablicy"
Reklama