Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Kraj

Lex Czarnek turbo przyjęte przez Sejm. Walec PiS jedzie na oświatę

Ubiegłotygodniowy protest rodziców, dzieci i nauczycieli pod Sejmem. Ubiegłotygodniowy protest rodziców, dzieci i nauczycieli pod Sejmem. Jacek Szydłowski / Forum
Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo oświatowe, która trafiła do Sejmu drugi raz po prezydenckim wecie. Za projektem opowiedziało się 230 posłów, przeciwko 220 (w tym Zbigniew Ziobro), wstrzymało się czworo.

Sejmowa komisja edukacji, nauki i młodzieży przyjęła w piątek poprawkę PiS przewidującą, że w przypadku zajęć organizowanych w szkołach przez Polski Czerwony Krzyż zgoda kuratora nie będzie wymagana. Wszystkie poprawki opozycji zostały odrzucone. Przypomnijmy: lex Czarnek 2.0 przede wszystkim wzmacnia rolę kuratorów oświaty.

Gdy projekt wrócił do Sejmu w październiku, poseł Tomasz Zieliński z PiS jako przedstawiciel wnioskodawców z trudem odczytywał uzasadnienie zgłaszanej przez siebie ustawy, posłanka z jego klubu w telefonie oglądała serial, a inna, odnosząc się do projektu – formalnie poselskiego – otwarcie tłumaczyła przyświecające mu intencje ministra Przemysława Czarnka.

Polityka 45.2022 (3388) z dnia 31.10.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama