Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Raport spod muru

Raport spod muru. Nikt nie został pociągnięty do odpowiedzialności

Protest Grupy Granica przeciwko „pushbackom”. Protest Grupy Granica przeciwko „pushbackom”. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl
Mur nic nie zmienił. Nie odstrasza i nie zatrzymuje ludzi uciekających przed wojną, prześladowaniami i głodem.

Grupa Granica podsumowała ostatnie trzy miesiące na polsko-białoruskiej granicy. Mur nic nie zmienił. Nie odstrasza i nie zatrzymuje ludzi uciekających przed wojną, prześladowaniami i głodem. A służby działające na granicy nadal odcinają ich od pomocy humanitarnej, łamią prawo do azylu i zasadę poszanowania godności. Wbrew prawu wydalają uchodźców do Białorusi, gdzie są poddawani okrutnemu traktowaniu: biciu, gwałtom, zastraszaniu. Raport zwraca uwagę, że odbijani jak piłka przez polskich i białoruskich pograniczników uchodźcy są łatwym celem dla handlarzy ludźmi. „Poziom dehumanizacji, przemocy i brutalności służb wzrasta i normalizuje się, czego jednym z przykładów jest sytuacja z dnia 6 października, podczas której mundurowi znęcali się nad mężczyzną zwisającym głową w dół z 5-metrowego muru granicznego” – czytamy w raporcie. Służby nie udzieliły mu pomocy medycznej, nie pozwoliły złożyć wniosku o azyl, nie ustaliły nawet jego personaliów. Gdyby nie film-mem, który do sieci wrzucili żołnierze, nikt by się nie dowiedział, że w ogóle był w Polsce. „W coraz większej liczbie przypadków funkcjonariusze wprowadzają w błąd migrantów i migrantki, pozbawiając ich możliwości skorzystania z tłumacza, pomocy prawnej czy wymuszając podpisanie dokumentów o »dobrowolnym« opuszczeniu terytorium RP” – ocenia w raporcie Grupa Granica. Mężczyzna z muru, po zabraniu go przez straż graniczną, zaginął.

Grupa Granica od 1 lipca do 10 października odnotowała 22 zaginięcia i 254 wywózki. Były wśród nich osoby chore, niepełnosprawne, dzieci i kobiety w ciąży. Wolontariusze dostali prośby o pomoc od 1642 osób, w tym 68 dzieci; zdołali pomóc 1172 osobom, w tym 56 dzieciom. Większość osób potrzebowała przynajmniej podstawowej pomocy medycznej.

Polityka 45.2022 (3388) z dnia 31.10.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Raport spod muru"
Reklama