Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kościół znowu górą

Komisja ds. pedofilii po nowelizacji. Kościół znowu górą

Państwowa Komisja ds. Pedofilii. Państwowa Komisja ds. Pedofilii. Mateusz Włodarczyk / Forum
Wiemy, że ta komisja została stworzona dla pozoru, by uspokoić społeczne emocje po filmie braci Sekielskich – mówi posłanka PO Kamila Gasiuk-Pihowicz.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o państwowej komisji ds. pedofilii. Jeden z punktów zaproponowanej przez prezydenta noweli stał się kością niezgody między Koalicją Obywatelską a partią Szymona Hołowni. Posłanka KO Kamila Gasiuk-Pihowicz domagała się wprowadzenia kary za odmowę współpracy z komisją. Chodzi o sytuacje, kiedy komisja występuje do różnych organów państwa, organizacji i innych podmiotów o przekazanie przez nie dokumentów lub informacji w sprawach, kiedy podejrzewa się kogoś o nadużycia seksualne wobec nieletnich poniżej 15. roku życia. Brak chęci współpracy z komisją pojawia się głównie, gdy podejrzewani o nadużycia seksualne są duchowni; Kościół ma w zwyczaju odmawiać dostępu do dokumentów z postępowań kanonicznych.

Początkowo propozycja Gasiuk-Pihowicz zyskała poparcie sejmowej komisji i znalazła się w wersji skierowanej do drugiego czytania. Jednak PiS złożył wniosek z własnymi poprawkami wraz z przejściem od razu do trzeciego czytania. Wykreślono w nim propozycję posłanki KO i szybko, również głosami posłów z Polski 2050, przegłosowano nowelę bez dodatkowych sankcji.

– Jeszcze przed głosowaniem apelowałam do posłów i posłanek PiS, żeby wreszcie stanęli po stronie ofiar, a nie instytucji, które od lat kryją sprawców – mówi Kamila Gasiuk-Pihowicz. Członkini Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska odpowiedziała Gasiuk na Twitterze: „To co piszesz to kłamstwo i nadużycie, poprawka z karami nie była głosowana z uwagi na zastosowaną przez Ciebie prawną konstrukcję. Trzeba było inaczej ująć przepis by był głosowany”. W niezależnych opiniach przesłanych do prezydenckiej noweli m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz prof. Monika Płatek podkreślały, że brak sankcji za odmowę przekazania dokumentów z postępowań kanonicznych to „zagrożenie dla skuteczności działań komisji”.

Polityka 48.2022 (3391) z dnia 22.11.2022; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "Kościół znowu górą"
Reklama