Grand Press 2022. Szymon Jadczak Dziennikarzem Roku. Drugie miejsce dla Pawła Reszki z „Polityki”
26. galę konkursu organizowanego przez magazyn „Press” otworzyło przemówienie mera Kijowa Witalija Kliczki. „Rosyjska propaganda próbuje stworzyć alternatywną rzeczywistość. Dlatego niezmiernie ważne jest przekazywanie prawdy o tym, co robi Rosja w Ukrainie. Polscy dziennikarze od pierwszych minut wojny byli w Ukrainie. To wy opowiadacie o tym, co się tutaj dzieje. Jesteśmy wam za to wdzięczni” – mówił na nagraniu odtworzonym w Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.
Nagrody Grand Press przyznawane są od 1997 r. Dziennikarze i ich materiały rywalizują w sześciu kategoriach: news, dziennikarstwo śledcze, publicystyka, reportaż, wywiad i dziennikarstwo specjalistyczne. Kulminacją wieczoru jest przyznanie tytułu Dziennikarza Roku.
Prócz kategorii tematycznych przyznawane są nagrody: Grand Press Digital, Grand Press Economy, Nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego oraz – po raz trzeci – tytuł Książki Reporterskiej Roku. W jury zasiadają uznani redaktorzy, wydawcy i szefowie mediów.
Grand Press: sześć kategorii i tytuł Dziennikarza Roku
- W kategorii news nagrodę zdobyli Jacek Harłukowicz i Janusz Schwertner z redakcji Onetu. Jury doceniło ich cykl tekstów o prezesie Polskiego Związku Tenisowego.
- Za dziennikarstwo śledcze nagrodę otrzymał Piotr Świerczek z programu „Czarno na białym” TVN24, autor materiału „Siła kłamstwa” o pracy podkomisji smoleńskiej pod wodzą Antoniego Macierewicza.
- Nagroda Grand Press Digital i 10 tys. zł powędrowała do redakcji Frontstory.pl, internetowego medium Fundacji Reporterów, za „wykazanie się innowacyjnym podejściem w wykorzystaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej”.
- Nagrodę specjalną im. Bohdana Tomaszewskiego otrzymał Andrzej Janisz z Polsat Sport.
- Laureatką w kategorii publicystyka została Agnieszka Szpila z „Krytyki Politycznej”, autorka artykułu „Gdzie są te dzieci? W dupie!". „Nie mogę tej nagrody przyjąć, bo – cytując osobę, która użyła przemocy wobec mnie – musiałabym się tej nagrody wstydzić” – wyjaśniła, odmawiając przyjęcia nagrody.
- Nagroda za reportaż prasowy/internetowy powędrowała do Pawła Kapusty i Dariusza Farona z Wirtualnej Polski za materiał „Opowieść zza cienkiej czerwonej linii”.
- Natomiast za reportaż telewizyjny/wideo Michał Przedlacki z „Superwizjera” TVN za cykl reportaży wojennych z Ukrainy: „Ucieczka z Irpienia”, „Obrońcy Charkowa. Pierwsza linia frontu”.
- Grand Press Economy zdobył Marek Chądzyński za rzetelną prezentację tematów ekonomicznych.
- W kategorii reportaż audio zwyciężył Michał Janczura z Radia TOK FM za materiał „Siedem okaleczeń”.
- W kategorii wywiad nagrodę otrzymał Grzegorz Wysocki za rozmowę z Renatą Lis „Jeśli nienawidzisz, to znaczy, że zostałeś pokonany” opublikowaną w „Gazecie Wyborczej” (Wysocki zdradził, że jego nowym miejscem pracy będzie Gazeta.pl.).
- Nagroda za dziennikarstwo specjalistyczne i nowe formy dziennikarstwa powędrowała do Tomasza Ulanowskiego za cykl „Ziemia” publikowany w „Piśmie. Magazynie opinii”.
- Nagroda czytelników dla książki reporterskiej roku przyznana została Bartoszowi Jakubowskiemu za „Zderzenie czołowe. Historia katastrofy kolejowej pod Szczekocinami”.
- Natomiast Grand Press za książkę reporterską roku otrzymała Ilona Wiśniewska za „Migot. Z krańca Grenlandii”.
Szymon Jadczak Dziennikarzem Roku
Tytuł Dziennikarza Roku otrzymał dziennikarz śledczy Wirtualnej Polski Szymon Jadczak. Druga nagroda w tej kategorii powędrowała do naszego reportera Pawła Reszki. „»Polityko«, dziękuję, że mnie przytuliłaś i zaufałaś” – powiedział Reszka.