Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Tatry zamknięte do odwołania. Atak zimy na Podhalu

Tatry, obszar Kasprowego Wierchu. 27 stycznia 2023 r. Tatry, obszar Kasprowego Wierchu. 27 stycznia 2023 r. Marek Podmokly / Agencja Wyborcza.pl
„Na wniosek TOPR z powodu bardzo trudnej sytuacji pogodowej oraz wysokiego zagrożenia lawinowego cały obszar polskich Tatr zostaje zamknięty do odwołania” – czytamy na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Pracownicy TPN informują, że warunki panujące w najwyższych polskich górach są skrajnie trudne, występują głębokie zaspy, a na graniach nawisy śnieżne. Cały czas mocno pada śnieg i wieje, co znacznie ogranicza widoczność.

Tatry zamknięte. Zagrożenie życia i zdrowia

Już kilka dni temu ogłoszono czwarty stopień zagrożenia lawinowego. „Należy zaniechać jakiejkolwiek działalności górskiej. Lawiny mogą osiągać z pozoru bezpieczne dna dolin. W obecnych warunkach oczekiwanie na pomoc w górach może się znacznie wydłużyć” – można przeczytać na stronie TPN. I dalej: „Podczas wiatru oraz pod naporem śniegu na szlaki mogą łamać się gałęzie i drzewa, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia”.

Zamknięto kolej linową i wyciągi krzesełkowe na Kasprowym Wierchu, wstrzymano transport konny do Morskiego Oka.

Atak zimy na Podhalu

Prognoza pogody na razie nie zwiastuje poprawy sytuacji. Cały czas ma padać śnieg i wiać silny wiatr. Zresztą ciężkie warunki są nie tylko w wysokich górach.

W Zakopanem trudno się przemieszczać z powodu ogromnego opadu śniegu. Na drogach Podhala panują fatalne warunki, do wielu miejsc nie mogą dojechać pługi i piaskarki. Z powodu przewróconego drzewa wstrzymano ruch kolejowy na trasie Zakopane–Nowy Targ.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną