Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Willa dla swoich

Willa dla swoich. Jak PiS odpowie na tę aferę?

Willa na warszawskim Mokotowie trafi do Fundacji Polska Wielki Projekt. Willa na warszawskim Mokotowie trafi do Fundacji Polska Wielki Projekt. Adam Burakowski / Reporter
Jak ustaliła „Polityka”, PiS odpowiedzieć na „ataki medialne” przedstawiając listę nieruchomości, które Skarb Państwa przekazał przed nastaniem „dobrej zmiany”.

PiS prędzej czy później straci władzę, a jego ludzie będą musieli odejść z instytucji, spółek, zarządów i rad nadzorczych, w których partia ich ulokowała. Bez pieniędzy PiS ani ich nie zatrzyma przy sobie, ani oni nie będą mieli się z czego utrzymać. Dlatego też władze partii postanowiły wyposażyć swoich ludzi w trwały majątek, który pomoże im przetrwać chude lata. Program oficjalnie nazywa się „Rozwój potencjału infrastrukturalnego podmiotów wspierających system oświaty i wychowania”. Ale nawet w PiS śmieją się, że to program rozwoju potencjału infrastrukturalnego partii – okrzyknięty przez media Willa Plus.

W sumie poszło na to 40 mln zł z publicznych pieniędzy, które trafiły do 42 organizacji. Większość zgarnęły te związane z PiS i Kościołem. Jak ustaliła POLITYKA, partia zamierza odpowiedzieć na „ataki medialne” przedstawiając listę nieruchomości, które Skarb Państwa przekazał przed nastaniem „dobrej zmiany”. Na liście znalazło się Kolegium Europy Wschodniej, fundacja założona w 2001 r. z inicjatywy Jana Nowaka-Jeziorańskiego z siedzibą w Zamku Wojnowice (25 km od Wrocławia), a także nieruchomość podarowana na siedzibę Fundacji Bronisława Geremka w Warszawie.

„Nie dajemy lewakom” – tłumaczył „kryteria” programu minister Czarnek, którego resort rozdzielał środki. PiS mógł dać tym, którzy z edukacją nie mają nic wspólnego, bo w ustawie, która miała wspierać walkę z pandemią w szkołach rządzący przemycili zapis, zgodnie z którym „w celu realizacji polityki oświatowej państwa minister właściwy do spraw oświaty i wychowania może ustanowić programy inwestycyjne”. I tak ustanowił, że te 40 mln zł zamiast na szkoły, pójdzie na Willę Plus. Przedwojenna 412-metrowa, 11-pokojowa willa na warszawskim Mokotowie trafi zatem do Fundacji Polska Wielki Projekt (ta dostała na nią 5 mln zł).

Polityka 7.2023 (3401) z dnia 07.02.2023; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Oryginalny tytuł tekstu: "Willa dla swoich"
Reklama