Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Janusz Weiss nie żyje. Miał 74 lata

Janusz Weiss zmarł w wieku 74 lat. Janusz Weiss zmarł w wieku 74 lat. Wjciech Olkuśnik / Agencja Wyborcza.pl
Radio ZET poinformowało o śmierci popularnego dziennikarza radiowego i telewizyjnego oraz artysty kabaretowego Janusza Weissa. Miał 74 lata.

„Po ciężkiej chorobie zmarł Janusz Weiss. Współzałożyciel Radia ZET, autor legendarnej audycji „Dzwonię do pani/pana w bardzo nietypowej sprawie". Dziennikarz, pisarz, prezenter radiowy i telewizyjny miał 74 lata” – napisała w sobotę redakcja Radia ZET w swoich mediach społecznościowych.

Janusz Weiss i Salon Niezależnych

Janusz Weiss urodził się 31 maja 1948 r. w Warszawie i tu się wychował. Ukończył stołeczne Liceum im. Gottwalda, studiował na wydziale chemii Politechniki Warszawskiej, ale w 1968 r. został z uczelni usunięty.

Rok wcześniej razem z Magdą Umer, Andrzejem Woyciechowskim oraz Krzysztofem Knittlem stworzył kabaret Abakus, a kilka miesięcy później założył z Jackiem Kleyffem grupę kabaretową Salon Niezależnych (wielokrotnie nagradzana na Studenckim Festiwalu Piosenki, na festiwalach FAMA, otrzymała także Złotą Szpilkę na opolskim festiwalu).

„Wiele kabaretów powstało wśród studiujących na wyższych uczelniach młodych z pokolenia baby boomu. Utalentowani i ambitni chcieli pójść śladem Ewy Demarczyk i Wojciecha Młynarskiego. Wielu było – jak pisała o nich SB – »aktywnymi uczestnikami« rewolty marcowej. Należał do nich Jacek Kleyff, student architektury Politechniki Warszawskiej, który razem z Michałem Tarkowskim i Januszem Weissem założył Salon Niezależnych. Początkowo związani z warszawskim klubem Medyk, występowali na festiwalach studenckich, z roku na rok ich teksty stawały się coraz bardziej opozycyjne” – pisał w „Polityce” Marcin Zaremba w tekście „Jak kabarety kpiły z władzy”.

W Salonie Janusz Weiss działał przez pięć lat, następnie był konferansjerem scenicznym m.in. Anny Jantar i Ireny Jarockiej. W styczniu 1976 r. podpisał list protestacyjny do komisji nadzwyczajnej Sejmu PRL przeciwko zmianom w Konstytucji Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Współzałożyciel Radia ZET

W 1990 r. razem z Andrzejem Woyciechowskim współtworzył Radio ZET, w którym pracę rozpoczęli m.in. Wojciech Jagielski, Marzena Chełminiak, Szymon Majewski. W 2010 r. otrzymał za nie nagrodę w plebiscycie MediaTory – Studenckie Nagrody Dziennikarskie w kategorii ReformaTOR, przyznawaną dziennikarzom, którzy zmieniają rzeczywistość z dobrym skutkiem.

Od 2013 r. przez trzy lata pracował w Radiowej „Jedynce”. W TVP prowadził bardzo popularny teleturniej „Miliard w rozumie”, był także komentatorem w TVN24 w programie „Szkło kontaktowe”.

Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama