Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Historia

Śmiesznie już było

Jak kabarety kpiły z władzy

Kabaret Salon Niezależnych w Opolu w 1973 r. Od lewej: Jacek Kleyff, Janusz Weiss i Michał Tarkowski. Kabaret Salon Niezależnych w Opolu w 1973 r. Od lewej: Jacek Kleyff, Janusz Weiss i Michał Tarkowski. Jerzy Płoński/RSW / Forum
Dyrekcja TVP to mafia sycylijska, gospodarka – bajzel. Tak kabareciarze lat 70. dokładali władzy.
Wiele kabaretów powstało wśród studiujących na wyższych uczelniach młodych z pokolenia baby boomu. Utalentowani i ambitni chcieli pójść śladem Ewy Demarczyk i Wojciecha Młynarskiego.PantherMedia Wiele kabaretów powstało wśród studiujących na wyższych uczelniach młodych z pokolenia baby boomu. Utalentowani i ambitni chcieli pójść śladem Ewy Demarczyk i Wojciecha Młynarskiego.

Latający Cyrk Monty Pythona i nasze kabarety Pod Egidą czy Salon Niezależnych powstały na tej samej fali kulturowej zmiany: rechotu z obowiązujących obyczajów i autorytetów. W Polsce ostrze satyry uderzyło w absurdy systemu.

O 20.00 ostatniego dnia grudnia 1974 r. Edward Gierek, I sekretarz KC PZPR, wystąpił przed kamerami TVP z noworocznym przemówieniem. W jego ocenie miniony rok stanowił krok naprzód na drodze do lepszego zaspokojenia materialnych i duchowych potrzeb społeczeństwa. Życzenia skierował najpierw do „bratniego narodu radzieckiego i jego komunistycznej partii”.

Polityka 27.2021 (3319) z dnia 29.06.2021; Historia; s. 76
Oryginalny tytuł tekstu: "Śmiesznie już było"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021