Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Nieświęty święty

Nieświęty święty: czy to początek końca kultu Jana Pawła II w Polsce? Władza już wyczuła okazję

Papież stał się naszym narodowym totemem, momentalnie obrastał mitologią. Już za jego życia uznano, że osiągnął doskonałość we wszystkich niemal dziedzinach. Papież stał się naszym narodowym totemem, momentalnie obrastał mitologią. Już za jego życia uznano, że osiągnął doskonałość we wszystkich niemal dziedzinach. Arkadiusz Hapka
Trzęsienie ziemi, wybuch bomby atomowej, kamień milowy – oto reakcje po publikacjach na temat tuszowania pedofilskich skandali przez Karola Wojtyłę, gdy był jeszcze metropolitą krakowskim. Początek końca papieskiego kultu w Polsce?
Posłowie PiS z portretami papieża w Sejmie.Zbyszek Kaczmarek/Reporter Posłowie PiS z portretami papieża w Sejmie.

„Na pewno tematem tabu jest papież sam i wszystko, co wokół tego” – od tych słów Adama Michnika rozpoczął swoją książkę „Lękajcie się” Ekke Overbeek. Była to pierwsza książka o pedofilii w polskim Kościele. Michnik tłumaczył holenderskiemu dziennikarzowi, że gdy pisze się o papieżu, trzeba pilnować, czy sformułowania nie są zbyt radykalne, i stosować „pewną nadostrożność”. A Overbeek dziwił się, jak to jest, że polskie media z lubością polują na przypadki księży pedofilów, a nie zadają pytań o kwestie systemowe, o odpowiedzialność hierarchów za ukrywanie tych przypadków.

Przez 10 lat, jakie minęły od wydania „Lękajcie się”, bardzo wiele się zmieniło. Dziennikarze nie stosują już wobec biskupów taryfy ulgowej, a papież Franciszek nakłada na kolejnych polskich hierarchów kary za tuszowanie pedofilii. Jednak pytania o odpowiedzialność Jana Pawła II, które w zachodnich mediach od dawna są w centrum debaty, u nas nadal zadawane były półgębkiem. „Obcokrajowcom trudno przeszacować autorytet polskiego papieża w Polsce. Wytłumaczenie tego nie-Polakom jest naprawdę sporym wyzwaniem. Autorytet Jana Pawła II przerasta w Polsce sam Kościół. Polacy mogą narzekać na instytucję – co robią często i w zaskakująco niecenzuralnych słowach – ale o papieżu Polaku złego słowa nie usłyszysz. Polska to jedyny kraj na świecie, gdzie Jan Paweł II jest kimś więcej niż autorytetem religijnym lub moralnym. Papież Polak jest bohaterem narodowym” – pisał Overbeek. Dlatego postanowił podjąć ten temat. Właśnie ukazuje się jego książka „Maxima Culpa”, która na pytanie: czy Jan Paweł II wiedział?, odpowiada jednoznacznie. Nie tylko wiedział, ale też sam, jako arcybiskup krakowski, tuszował pedofilskie działania swoich podwładnych.

Polityka 12.2023 (3406) z dnia 14.03.2023; Temat z okładki; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Nieświęty święty"
Reklama