Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Polski PEN Club: Potępiamy ataki władzy na prof. Barbarę Engelking

Prof. Barbara Engelking Prof. Barbara Engelking Adam Stępień / Agencja Gazeta
Rzeczą godną potępienia są populistyczne występy polityków, którzy dają sobie prawo do odrzucania ustaleń naukowych i próbują samozwańczo decydować, co jest, a co nie jest prawdą historyczną.

Polski PEN Club stanowczo sprzeciwia się atakom wysokich urzędników państwowych w związku z jej niedawną wypowiedzią na temat stosunku Polaków do Żydów podczas II wojny światowej. Napaści prominentnych przedstawicieli rządu, w tym premiera, na prof. Engelking uderzają nie tylko w nią osobiście, ale też w wolność słowa, wolność badań naukowych i w relacje polsko-żydowskie oparte nie na mitach, ale na prawdzie.

To niestety nie pierwszy taki publiczny atak. Kiedy po wydaniu książki „Dalej jest noc. Losy Żydów w wybranych powiatach okupowanej Polski” wytoczono prof. Engelking proces o zniesławienie, protestowaliśmy przeciwko próbom sądowego nękania i zastraszania badaczy Zagłady opisujących ciemne karty polskiej historii. Pisaliśmy wtedy: „nie chodzi tu o historyczną prawdę o Zagładzie, lecz o mitomanię narodową. To obrona fikcji, a nie »dobrego imienia« Polski, którą obrona ta i hańbi, i ośmiesza”.

Wszelkie wyniki badań naukowych podlegają krytyce, ale krytyka taka ma swoją metodologię i winna toczyć się w sposób rzetelny i powszechnie przyjęty w nauce. Rzeczą godną potępienia są natomiast populistyczne występy polityków, którzy dają sobie prawo do odrzucania ustaleń naukowych i próbują samozwańczo decydować, co jest, a co nie jest prawdą historyczną.

Prezes: Marek Radziwon, wiceprezesi: Teresa Chynczewska-Hennel, Henryk Woźniakowski, sekretarz: Magdalena Heydel, skarbnik: Paweł Próchniak. Zarząd: Halina Cieplińska-Bitner, Jerzy Jarzębski, Basil Kerski, Ireneusz Krzemiński, Piotr Mitzner, Anna Nasiłowska, Maria Poprzęcka, Krzysztof Siwczyk, Iwona Smolka, Małgorzata Szejnert, Adam Szostkiewicz, Marek Zagańczyk, Marek Zaleski

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną