Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kocia zaraza, ptasia grypa

Kocia zaraza, ptasia grypa. Jak uchronić koty przed zakażeniem?

Trwają badania, które pomogą ustalić, jak doszło do infekcji kotów w Polsce. Trwają badania, które pomogą ustalić, jak doszło do infekcji kotów w Polsce. Sonsedska Yuliia / Shutterstock
Czy koty mogą chorować na ptasią grypę? Niestety tak.

Co dolega polskim kotom? Od parunastu dni spływają doniesienia o „tajemniczym wirusie”, który wpędza w konfuzję opiekunów czworonogów i lekarzy weterynarii. Sprawa jest poważna, bo choroba ma niezwykle ostry przebieg. U zwierząt występują duszności, gorączka i zaburzenia neurologiczne. Umierają po kilku dniach. A bez diagnozy trudno je leczyć. Sprawę bada Główny Inspektorat Weterynaryjny, w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach przeanalizowano właśnie próbki od padłych kotów z Trójmiasta.

Dane wskazują na wirusa ptasiej grypy H5N1. – Czy koty mogą chorować na ptasią grypę? Tak – tłumaczy prof. Piotr Rzymski z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, biolog środowiskowy i medyczny. – W literaturze naukowej nie brakuje opisów takich przypadków. W 2009 r. na łamach „Journal of Feline Medicine and Surgery” opublikowano nawet wytyczne postępowania z ptasią grypą wśród kotów. Symptomy były takie jak te, o których dziś alarmują kociarze i weterynarze w Polsce.

Stwierdzane w przeszłości przypadki ptasiej grypy u kotów związane były zawsze z wybuchami epidemicznymi u ptactwa, a przecież obecnie w Europie trwa epidemia wirusa ptasiej grypy A/H5N1 – dodaje prof. Rzymski. – Owszem, on na ogół jest słabo zakaźny dla ssaków, w tym kotów. Z badań wynika, że komórki wyścielające przewód pokarmowy kotów domowych nie zawierają wersji kwasu sialowego, wykorzystywanego przez wirusy ptasiej grypy do infekowania komórek. Niemniej pamiętajmy, że wirusy grypy szybko mutują, a na domiar złego mogą przechodzić dogłębne zmiany w przypadku jednoczesnej infekcji różnymi szczepami, wymieniając się wtedy segmentami swojego materiału genetycznego.

Koty mogą się zakazić zarówno drogą pokarmową, jak i oddechową.

Polityka 27.2023 (3420) z dnia 27.06.2023; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Kocia zaraza, ptasia grypa"
Reklama