Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Ryży z bandyckiej jamy. Z „miłości do Polski” Kaczyński znów sieje nienawiść

Stawiski. Jarosław Kaczyński na pikniku PiS, 23 lipca 2023 r. Stawiski. Jarosław Kaczyński na pikniku PiS, 23 lipca 2023 r. Marek Maliszewski / Reporter / EAST NEWS
Na „pikniku” przedwyborczym w Stawiskach dał żenujący przykład pisowskiego populizmu. Odrażający, ale zdradzający, że już nie panuje nad emocjami i językiem.

„Z miłości do Polski” Jarosław Kaczyński znów siał nienawiść do Polaków. Do Donalda Tuska, do Platformy Obywatelskiej. Straszył wojną domową, do której rzekomo prze opozycja, i drastycznym spadkiem stawki za godzinę pracy do kilku złotych. Na „pikniku” przedwyborczym w Stawiskach dał żenujący przykład pisowskiego populizmu. Odrażający, ale zdradzający, że już nie panuje nad emocjami i językiem. Wybuch starczej złości na większość Polek i Polaków, którzy nie widzą w PiS jedynej partii zdolnej do rządzenia Polską, a w Kaczyńskim jedynego patriotycznego lidera politycznego, nie przyciągnie do niego i jego partii wyborców niezdecydowanych.

Tuskofobia z rynsztoka

Mogą mieć różne zdanie o Tusku, ale gdy słyszą obraźliwe słowa o „ryżym” i „bandyckiej jamie”, ich sympatia do lidera opozycji tylko wzrośnie. Jak można traktować poważnie polityka, który swego rywala nazywa „wrogiem Polski” i wysyła go do Niemiec? Jak można słuchać pouczeń Kaczyńskiego o kulturze debaty politycznej, kiedy on sam sięga po język z politycznego rynsztoka? Jak można wierzyć, że to nie PiS, tylko opozycja sieje nienawiść w społeczeństwie, kiedy od ośmiu lat „zjednoczona prawica” sama mówi językiem nienawiści, pogardy i wykluczania o swoich przeciwnikach politycznych.

Naturalnie w tym szaleństwie jest metoda: taki język ma trafić do „ciemnego ludu” i zmobilizować do głosowania na Kaczyńskiego i Ziobrę. A ponieważ PiS nie może mieć pewności, czy dziś trafia i mobilizuje, sztab wyborczy pod przewodem Joachima Brudzińskiego postawił na zaostrzenie przekazu. Kaczyńskiemu polecono nałożyć patriotyczną czapeczkę à la Trump i mówić o miłości językiem nienawiści, oskarżając Tuska, że to on sieje nienawiść. Tuskofobia Kaczyńskiego nie zna żadnych granic przyzwoitości i racjonalności. Nawet ekologiczna katastrofa w Zielonej Górze służy do ataków na Platformę, że to ona wpuszczała do Polski „niemieckie śmieci”.

Kaczyński puszcza oko

Demonizacja lidera Koalicji Obywatelskiej jest czymś niebywałym w systemie demokratycznym. To metody żywcem przeniesione z Rosji, Białorusi, Węgier Orbána, Turcji Erdoğana, trumpistowskiej Ameryki. PiS oburzał się niedawno, że szefowa Komisji Europejskiej próbuje ingerować w wybory w Polsce. Tymczasem Kaczyński wezwał przed wyborami w Hiszpanii do głosowania na tamtejszą skrajnie prawicową partię Vox. Apelu na szczęście wyborcy hiszpańscy nie wzięli poważnie: partia Abascala, politycznego przyjaciela Mateusza Morawickiego, zdobyła niemal dwa razy mniej mandatów niż w poprzednich wyborach.

Prezes wysłał również sygnały do pisowskiej nomenklatury dotyczące aktualnej linii Partii. „Na ten moment” wykluczył koalicję z Konfederacją, polskim odpowiednikiem Vox. Puścił oko do wściekłych producentów rolnych, że Partia będzie dbała o ich interesy, a nie rolnictwa ukraińskiego. Przekonywał, że tylko PiS może rządzić Polską, a Tusk nigdy nie powinien być premierem. To hasła skrajnie niedemokratyczne. Po ośmiu latach rządów obozu Kaczyńskiego widać jak na dłoni, że to PiS stracił zdolność do rządzenia Polską i żyje w urojonej rzeczywistości. Obelgi i krzyki tego nie zakryją przed większością naszego społeczeństwa.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną