Kraj

HiT i kit – czyli druga część podręcznika Roszkowskiego

HiT, czyli kit. Absurdy z drugiej części podręcznika Roszkowskiego

Druga część podręcznika przedmiotu „Historia i teraźniejszość”. Druga część podręcznika przedmiotu „Historia i teraźniejszość”. Wojciech Olkuśnik / EAST NEWS
Do papieża Jana Pawła II Roszkowski odwołuje się 69 razy. Prawie tyle samo co do sukcesów i znaczenia braci Kaczyńskich.

Na rynek trafiła druga część podręcznika do ulubionego przedmiotu ministra Czarnka, czyli do historii i teraźniejszości. Wojciech Roszkowski, kiedyś europoseł PiS, tym razem snuje opowieść na temat najnowszej historii (1980–2015), ale w dygresjach odnosi się także do ostatnich wydarzeń. W akapicie poprzedzającym informację o tym, co wydarzyło się w 2010 r. w Smoleńsku, autor podkreśla, że trzy dni przed tragedią Donald Tusk spotkał się z Władimirem Putinem, i sugeruje, że do śmierci prezydenta, jego małżonki oraz blisko stu innych osób doszło wskutek spisku. Roszkowski poświęcił Tuskowi sporo miejsca w najgorszym możliwym kontekście. Czytamy m.in., że „Premier Donald Tusk dążył do jak najlepszych relacji zarówno z Niemcami, jak i z Rosją, co w praktyce oznaczało podporządkowywanie się obu tym państwom, nawet za cenę suwerenności Polski”.

Do papieża Jana Pawła II Roszkowski odwołuje się 69 razy. Prawie tyle samo co do sukcesów i znaczenia braci Kaczyńskich. Papież występuje na większości zdjęć, jest też, oczywiście, na okładce. W podręczniku pojawiły się „czarnkowe straszaki” znane z pierwszej części: „ekologizm”, prześladowanie chrześcijan, ekspansja ideologii „politycznej poprawności”, wielokulturowość, „ideologia gender”, a nawet rap. Były europoseł PiS pogardliwie wspomina o olbrzymim strachu o zdrowie i życie, który zmobilizował tysiące Polek do protestów przeciwko zakazowi aborcji w 2020 r.

Roszkowski sugeruje, że homoseksualność można leczyć. Wraca też temat in vitro (rok temu autor podręcznika do HiT został pozwany za fragmenty obrażające dzieci z IVF). Roszkowski wiąże in vitro z eugeniką: „Ustawę dopuszczającą mrożenie, eugeniczną selekcję zarodków i surogację podpisał w lipcu 2015 r.

Polityka 33.2023 (3426) z dnia 08.08.2023; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 8
Oryginalny tytuł tekstu: "HiT i kit – czyli druga część podręcznika Roszkowskiego"
Reklama