Obajtek na uniwerku
Obajtek na uniwerku. O czym PKN Orlen rozmawia z rektorem UW
PKN Orlen chce zostać partnerem wydarzeń organizowanych przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego. Nasi informatorzy ze spółki twierdzą, że chodzi m.in. o Olimpiadę Wiedzy o Mediach – wydarzenie, które cieszy się renomą, promuje doskonalenie umiejętności samodzielnych analiz i ocen przekazów medialnych.
Powiększyć wyborczą bazę PiS
Osoby związane z Wydziałem Dziennikarstwa mówią, że trudno im sobie wyobrazić współpracę z Orlenem. Być może Daniel Obajtek liczy na to, że finansując wydarzenie organizowane przez wydział, uwiarygodni swoją działalność w Polska Press, która z rzetelnym i wolnym dziennikarstwem niewiele ma wspólnego. Zapytaliśmy biuro prasowe UW, czy uczelnia prowadzi rozmowy z Orlenem na temat współpracy. Otrzymaliśmy jedynie zapewnienie, że wydział „nie zawarł żadnych umów o współpracy z podmiotami grupy Orlen”. Na temat prowadzonych rozmów ani słowa.
Przypomnijmy zatem, że w grudniu 2020 r. rozpoczął się proces przejmowania przez PKN Orlen wydawnictwa Polska Press, do którego należy większość polskich dzienników regionalnych. Kontrola nad mediami regionalnymi miała pomóc PiS m.in. w powiększaniu wyborczej bazy. Helsińska Fundacja Praw Człowieka opublikowała niedawno raport na temat zmian, jakie zaszły w wydawnictwie pod rządami Orlenu. „Przejęcie spółki negatywnie wpłynęło na swobodę działalności dziennikarskiej w tych mediach” – to główna konkluzja tego opracowania.
Pół roku temu wątpliwości co do przestrzegania przez PKN Orlen standardów niezależnego dziennikarstwa wyraziła też Rada Etyki powołana przy norweskim Państwowym Funduszu Emerytalnym. Rada pilnuje, by największa na świecie publiczna instytucja finansowa inwestowała pieniądze należące do norweskich obywateli wyłącznie w podmioty, które przestrzegają praw człowieka i zasad państwa prawa.