Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Kochać Polskę

Kochać Polskę. Czy trzeba?

Nie potrafię zrozumieć, co to znaczy kochać kraj lub państwo. Jak można darzyć uczuciem byt wyobrażony?

Czy Polskę trzeba kochać? Patrioci mówią, że trzeba koniecznie – inaczej nie jesteś Polakiem, tylko zaprzańcem. Jeżeli jej nie kochasz, oznacza to, że własne gniazdo kalasz – jako ten przysłowiowy ptak. Sądząc z rysopisu – chyba gołąb. Choć kormorany też potrafią napaskudzić, więc w sumie nie wiadomo, niemniej – kalasz. Osobliwie wtedy, kiedy zgłaszasz potrzebę ulepszeń: twierdzisz na przykład, że to czy tamto (ochrona zdrowia, edukacja, transport) mogłoby być w ojczyźnie lepiej zorganizowane, bo w obecnej postaci nie spełnia swojego zadania, a od ostatniej wojny minęło już niemal 80 lat.

Albo że utrwalone postawy twoich rodaków w tej czy innej sprawie – choćby przekonanie o wyższości więzów krwi nad każdą więzią społeczną – są przeszkodą we wspólnym rozwoju. Patrioci nie powiedzą ci wtedy, że Polska jest wspaniałym miejscem do życia i wszystko w niej działa jak należy, bo nawet oni wiedzą, że tak nie jest. Powiedzą ci, że gdzie indziej jest jeszcze gorzej. Nie wierzysz? W każdej chwili potwierdzi to stryjeczny brat szwagra kuzynki, który po nieudanej emigracji powrócił z płaczem na ojczyzny łono i do dzisiaj odszczekuje pod stołem to, co przed wyjazdem miał Polsce za złe. A potem zaserwują ci jeszcze poradę, żebyś spakowała swoje frustracje do walizki i udała się w jednym z trzech kierunków: jeśli wychwalasz niemiecki system znakowania dróg, to do Berlina; jeśli podoba ci się współobecność Ukraińców i Białorusinów na ulicach polskich miast, to do Moskwy; a jeśli łamów udzieliły ci akurat media z ulicy Czerskiej, to do Tel Awiwu. W myśl złotej zasady, że jak się nie podoba, to wynocha.

Tymczasem właściwe pytanie brzmi: czy Polskę można kochać? Czy można kochać Grecję, Litwę, Francję? Nie potrafię zrozumieć, co to znaczy kochać kraj lub państwo.

Polityka 41.2023 (3434) z dnia 03.10.2023; Felietony; s. 97
Oryginalny tytuł tekstu: "Kochać Polskę"
Reklama