Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

„Mam dobre wiadomości”. Ursula von der Leyen ogłosiła odblokowanie pieniędzy z KPO

Spotkanie Donalda Tuska, Alexandra De Croo i Ursuli von der Leyen Spotkanie Donalda Tuska, Alexandra De Croo i Ursuli von der Leyen Krystian Maj / KPRM / Kancelaria Prezesa RM
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w Warszawie odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy, na które Polska czekała od maja 2021 r.

„Wspólnie będziemy chronić praworządność w całej Europie. Cieszę się z planu działania, jaki zaprezentował rząd. To silne oświadczenie. To jasna mapa drogowa dla Polski” – powiedziała szefowa KE Ursula von der Leyen w Warszawie. „Mam dobre wiadomości” – dodała. „W przyszłym tygodniu zapadną dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które zostały zablokowane dla Polski. Te decyzje uwolnią do 137 mld euro pochodzących z funduszu Next Generation i polityki spójności. Zostanie to zagwarantowane poprzez urząd prokuratura europejskiego. Jest to wspaniała wiadomość dla Europy i dla Polski, to wasze osiągnięcie”.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przyjechała do Polski z premierem Belgii Alexandrem De Croo (Belgia przewodniczy obecnie Radzie Europy). Oboje biorą udział w trójstronnym spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem. O tym, że von der Leyen ogłosi odblokowanie środków z Krajowego Planu Odbudowy, Tusk mówił w czwartek. Na fundusze Polska czekała od maja 2021 r.

Czytaj też: Serial z KPO zbliża się do finału. Ale co PiS w nim zapisał?

Przewodnicząca KE: Europa wspiera polskich rolników

Ale w piątek, w przeddzień drugiej rocznicy wybuchu wojny w Ukrainie, poruszono więcej tematów. „Mówiliśmy także o sytuacji rolników”, powiedziała von der Leyen. „Bardzo podziwiam ciężką pracę wykonywaną przez rolników, abyśmy mogli się cieszyć zdrowym jedzeniem na naszych stołach. Stawiają czoła wielu wyzwaniom i martwią się o swoją przyszłość i jest to uzasadnione. Dlatego wsłuchujemy się i działamy. Europa już wspiera polskich rolników, oferując 22 mld euro poprzez wspólną politykę rolną” – mówiła przewodnicząca KE. Dodała też, że do rolników trafi kolejne 1,4 mld euro.

Szefowa KE zapowiedziała również zmiany w umowie o transporcie między Polską a Ukrainą. „Wzięliśmy w pełni pod uwagę wasze obawy. Dziś eksport z Ukrainy poprzez Morze Czarne został zwiększony i dobrze, bo odciąża to granice lądowe. Teraz powinniśmy skupić się na wspieraniu Ukrainy i odbudowywaniu jej eksportu dla całego świata” – wyjaśniła. Jednocześnie dodała, że Ukraina będzie wspierana przez Europę w wojnie z Rosją tak długo, jak będzie tego potrzebować.

Tusk: To jest góra pieniędzy, którą dobrze wykorzystamy

„Trochę czekaliśmy i mamy to” – powiedział na tej samej konferencji premier Donald Tusk. Stwierdził, że to jest bardzo ważny dzień i że „trochę się wspólnie napracowaliśmy, szczególnie Polki i Polacy 15 października na nowo wybierając demokrację”.

„To jest 600 mld zł, to jest góra pieniędzy, którą dobrze wykorzystamy” – kontynuował. Jego zdaniem von der Leyen nieprzypadkowo wspomniała o szybkich płatnościach, wśród których będzie 1,5 mld euro. Te pieniądze mają trafić bezpośrednio do małych i średnich producentów żywności.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną